A legendás grafikus Sajdik Ferenc is a nemzet művésze lett

Lantos István zongora- és orgonaművész, Sajdik Ferenc grafikus és Selmeczi György zeneszerző vehette át a Nemzet Művésze díjat.

2023. november 3., 15:17

Szerző:

Az átadót pénteken, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) székházában, a Pesti Vigadóban tartották, Csák János kulturális és innovációs miniszter is beszédet mondott – számolt be az eseményről a Telex.

Lantos István, aki zongora- és orgonaművész, zenepedagógus. Lantos 1998-ban lett Érdemes művész, 2016-ban pedig Kiváló művész. 2014 óta az MMA rendes tagja, 2018-ban Kossuth-díjat kapott.

Selmeczi György zeneszerző, karmester. 2000-2008 között a Nemzeti Színház zeneigazgatója, 2002-től a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense. 2010-ben kapta meg, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, 2012 Érdemes művész lett, 2019-ben Kossuth-díjat kapott.

Sajdik Ferenc grafikus, karikaturista. Ő rajzolta a Pom Pom meséi és a A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmsorozatokat. 1998-ban lett Érdemes művész, 2013-ban kapott Kossuth-díjat.

(Kiemelt kép: Vashegyi György, az MMA leköszönő elnöke, a díjazottak, Selmeczi György, Lantos István és Sajdik Ferenc, valamint Csák János kulturális és innovációs miniszter a Pesti Vigadóban tartott ünnepségen 2023. november 3-án. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.