Meghalt Roger Moore

A brit színészlegenda 89 éves volt.

2017. május 23., 15:38

89 éves korában Svájcban elhunyt Roger Moore. A brit színészlegenda haláláról a gyermekei, Deborah, Geoffrey és Christian tettek bejelentést a Twitteren. Közlésük szerint Moore-t a rák ellen vívott rövid, de bátor küzdelem után érte a halál.

Hét évtizeden átívelő pályafutása alatt Moore több mint ötven filmben játszott. Hétszer alakította James Bond szerepét, de ő volt az angyal, Simon Templar és Tony Curtis oldalán Lord Brett Sinclair is a Minden lében két kanál-sorozatban. Ő testesítette meg mindazt, ami a világ fejében sztereotípiaként él az elegáns, szarkasztikus brit gentlemanről.

Moore 1927. október 14-én született London egyik külvárosban, Stockwellben. Színészi pályáját a negyvenes években statisztaként kezdte Cambridge-ben, miután elvégezte a Royal Academy of Drama kurzusát. Karrierje kezdetén dolgozott grafikusként, fotómodellként is. 1952-től Hollywoodban filmezett. Két évvel később, 1954-ben már debütált is a szélesvásznon az Amikor utoljára láttam Párizst című filmben, de mivel ezt és néhány más filmjét a kritika és a közönség is inkább hűvösen fogadta, átnyergelt a televízóra. 1956-tól a BBC sztárja, játszott az Ivanhoe-ban, az áttörést azonban az 1962-es Angyal hozta meg a számára.

Az első James Bondot, Sean Conneryt kilenc évvel később, 1973-ban váltotta a brit ügynök szerepében – ez volt az Élni és halni hagyni –, amelyet 1985-ig hét filmben játszott el. Ekkor már 57 éves volt, azóta is a legidősebb a franchise történetében. Kiugró sikere ellenére az Egyesült Államokban csak az 1981-es Ágyúgolyó futammal robbant be.

1991-től a UNICEF különleges nagykövete. 1999-ben az angol királynő lovaggá ütötte. 2001 óta az UNICEF nagykövete volt.

Imádták az öniróniájáért. „Soha nem jelöltek Oscar-díjra. Pedig két új arckifejezést is megtanultam ezért. (...) Szóval nyilván szeretném, ha a színészet egyik nagy Hamletjeként vagy Learjeként emlékeznének rám. De mert ez nem fog megtörténni, örülök, hogy Bondot megcsináltam” – mondta egyszer.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!