Meghalt Donáth Tibor

2018. január 3., 10:57

Szerző:

Életének 91. életévében, szerdán hajnalban hosszan tartó betegség után elhunyt Donáth Tibor, a Semmelweis Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének professor emeritusa - közölte az egyetem a honlapján.

Donáth Tibort a Semmelweis Egyetem saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek. Kollégái és barátai szerdán 12.30-kor mécsesgyújtással emlékeznek rá az anatómiai, szövet- és fejlődéstani intézetben. 

Donáth Tibor 1945 áprilisában kezdte el Budapesten az orvosi egyetemet, az anatómiai intézetben 19 éves kora óta dolgozott. Egyik fő munkája az anatómiai nevek magyarázatát tartalmazó 600 oldalas Anatómiai nevek A-Z-ig, amelyet angolra, németre és oroszra is lefordítottak, és számos kiadást megélt a Donáth-féle Anatómia Atlasz is, amely elsősorban nem orvostanhallgatóknak, hanem pszichológusoknak, művészeknek, az emberi test felépítése iránt érdeklődőknek készült.

Donáth Tibor 2014-ben megkapta a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetését.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál.