Meghalt Ata Kandó

A legidősebb magyar fotóművész vasárnap ünnepelte volna a 104. születésnapját.

2017. szeptember 15., 16:40

Szerző:

Életének 104. évében, csütörtökön Hollandiában elhunyt Ata Kandó. A legidősebb magyar fotóművész haláláról - unokája közlése alapján - Földvári Gergely zeneszerző értesítette az MTI-t pénteken. Az élete utolsó évtizedeit Hollandiában töltő fotóművész vasárnap lett volna 104 éves.

Ata Kandó Görög Etelka néven született Budapesten 1913. szeptember 17-én. Kislánykorában keresztneve helyett Atát mondott, vezetéknevét pedig festőművész első férje után vette fel - emlékezik a fotóművészre a Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház blogjának pénteki bejegyzése. A húszas évek végén a Műhely nevű grafikai iskolába járt. A Bauhausból hazatért Bortnyik Sándor alapította magániskolában készítette Kis munkások címen – 2015-ben aztán díszdobozban, korlátozott számban – kiadott gouache festményeit. A Műhelyben ismerkedett meg a festőművész Kandó Gyulával, akihez 18 évesen ment feleségül, és akitől később három gyermeke született: egy fiú és ikerlányai. 1935-ben Budapesten Pécsi Józsefnél tett iparosvizsgát. Családjával Budapesten élte át a II. világháborút. 1944-ben hamis karszalagot is varr „árja” férjének, aki meggyőző fellépésével – és őrült szerencsével – Kassán többeket kiment a vagonokból. 1947-ben Párizsba mentek. Ott megismerkedett a szintén magyar Robert Capával és mellette dolgozott a Magnum Fotóügynökségnél. A férje a vasfüggöny másik oldalán rekedt. Nemsokára elváltak, Ata Kandó pedig Ed Van der Elsken holland fotográfus felesége lett, vele költözött később Amszterdamba 1954-ben. Nemsokára ez a házasság is válással végződött.

Fotó: Mészáros Márton / MTI

1954-ben gyermekeivel Svájcba és Ausztriába kirándult hol stoppolva, hol gyalog, s az úton fotózva velük készítette el az Álom az erdőben (Droom in het woud) című, 1957-ben kiadott fotókönyvének felvételeit.  Szintén saját kis modelljeivel tervezte meg a – csak 2004-ben – Kalypso & Nausicaa címmel megjelent kötetét. Holland divatcégeknek dolgozott, majd az 1956-os magyar forradalom leverése után a menekülőket fotografálta Ausztriában. A képekből albumot állított össze és az eladásból befolyt negyedmillió dollárt fölajánlotta a magyar menekült gyerekek megsegítésére.

A világhírt a dél-amerikai dzsungellakó indiánok fotózása hozta meg számára. Egy volt fotómodell barátnője, Barbara Brändli révén jutott el Venezuelába, először 1961-ben. Caracasból egy francia pap segítségével jutott el az indián törzsekhez, hogy megörökítse mindennapjaikat. A Hold véréből című, 1970-ben Budapesten kiadott kötete – írta portrécikkében tavaly a Népszabadság – a lebilincselő olvasmány; képes úti beszámoló és etnográfia

Huszonnyolc évet töltött Hollandiában, majd húsz évet élt Amerikában a fia közelében, lakott az egyik lányánál Angliában. 88 éves korában visszatért Hollandiába, és élete utolsó szakaszában az Amszterdamhoz közeli Bergenben lakott. 1991-ben megkapta a Pro Cultura Hungarica kitüntetést, 1999-ben a Magyar Fotóművészek Szövetsége Életműdíjjal ismerte el munkásságát.

„Úgy mellékesen szép szakmának tűnt” – mondta egy interjúban a hivatásáról, amelynek világhírű nagykövete lett.

 

Tegnap 18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.