Médiatanács: az újságírókkal szemben lehet „rendészeti jellegű intézkedéseket" tenni

2012. május 25., 10:36

Eddig azt gondoltam a Médiatanácsban nem ülnek teljesen idióták, értenek ahhoz, amit csinálnak, csak az én lelkemnek túlságosan fideszesek, szervilisek. De a Freedoom House-nak küldött válaszuk után ‎csalódnom kellett. Ezek idióták.


Az idézett rész az Index-videó decemberi, Kövér László általi kitiltására vonatkozik a Médiatanács a Freedom House jelentésére adott válaszából. Aki látta a filmet, tudja, hogy a mondat nem áll meg. A film sokkal kevésbé ront a képviselők megítélésén, mint egyes fideszes és jobbikos képviselők beszólásai. De kevésbbé ront azoknál a bulvárlapoknál is, akik a parlamenti munka nem ismerete miatt azt sulykolják az olvasókba, hogy a képviselők nem dolgoznak. A filmben semmi olyan nincsen, ami antidemokratikus lenne, vagy a demokrácia hitelét rontaná Magyarországon.

De ez lényegtelen is. A lényeges az a gondolat, amely szerint a parlamenti munka tisztelete, megengedhetővé tesz rendészeti fellépéseket az újságírók ellen. Külső-Szomáliában, ahol lelövik az újságírókat, ezt így is lehet, de egy demokráciában nem. Ennél a mondatnál nem kell erősebb érv arra, hogy miért veszélyes a magyar médiatörvény és a médiatanács. Többek között azért, mert ilyen a jogalkotói szándék. Meg lehet rendszabályozni az újságírókat, ha az érdek úgy kívánja.

Miért lenne gond, ha valaki általában a parlamenti képviselőket próbálja kigúnyolni? Emlékszünk még az Uborkára? Ha Magyarországon a parlamentáris demokrácia erős, kibírja ezt, nem ettől fog csorbulni a parlament tekintélye, és ugye alapvető szabály, hogy azt fogják kigúnyolni, amelyből viccet lehet csinálni. Márpedig a mai parlamentből lehet, és erről nem az újságírók tehetnek a legjobban és főleg nem az az Index, akik legalább hétről hétre bemutatják, miről van szó a Parlamentben, ha már ezzel a tisztelt ház nem foglakozik. Sőt, elavult rendszerével megnehezíti azt. Csinálhatnák jobban, vagy kevésbé bulvárosan? Ez már ízlés kérdése, amiben bizonyosan nem a médiahatóságnak vagy a parlament elnökének kell döntenie.

Egyszerűen siralmas, hogy 2012-ben ilyet le lehet írni, és ilyet pont a médiatanács ír le a saját blogján. Ha valakinek nem lett volna meggyőzőek az érvek az öncenzúráról, például Mong Attila írásában, az azért most elgondolkodhat, milyen a sajtószabadság állapota Magyarországon, ha ezt gondolja a médiahatóság.

Végül még két példa arra, hogy a médiatanács mennyire dilettáns. Egyrészt azt írja, hogy „A közmédia egyes intézményeinek szerkesztői, tartalmi függetlensége szintén biztosított, ami a „médiaszolgáltatás” definíciójából, illetve a közmédia tulajdonosi struktúrájából következik”. Ugye elég csak annyit mondanunk, hogy „kilomnicizás” vagy tüntetés az Opera előtt?
Másrészt: a médiatanács szerint „az elbocsátások miatt felszabaduló anyagi erőforrások a közmédia által gyártott és megrendelt tartalomban kerülnek felhasználásra”. Mire is költöttek el 2 milliárdot? A Marslakókra, amit szinte senki se néz? Megérte.

Kettős mérce: Médiatanács: az újságírókkal szemben lehet

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.