Marksz Karcsi – szabadlábon

Marksz Károly (igen, Ksz-szel) elmegyógyintézeti ápolt, magyar állampolgár, a szóban forgó fogadás értelmében egy napra kiszabadul. Ifjúkori szerelme, Szvetlana – miután önmagát tette meg a főorvossal megkötött alku tárgyául – szeretné őt visszavezetni a valóságba. 1986. Budapestjén azonban ez nem is annyira könnyű, s hogy mennyire nem, azt kalandregénybe illően tapaszaljuk meg.

2010. október 28., 11:09

Szinopszis helyett idézzük Eörsit, 1985-ben befejezett darabjáról:

„… időszerű A fogadás…, melynek hőse, a bolondok házába csukott, majd egy napra fogadásból kiengedett Marksz Károly Don Quijote-i elszántsággal Marx Károlynak képzeli magát és a szabad életben tapasztalnia kell, hogy a rá hivatkozó rendszer mindent elfogadna tőle, ha nem venné komolyan önmagát és a társadalmat, mely nevének égisze alatt jött létre. Tébolya ellenére óriás ő a társadalom kisszerű funkcionáriusai és alattvalói között, és ezért csak az őrültek házában végezheti. Köznapi tapasztalataink ma is magukra vonatkoztatják az események és a valóság közt feszülő ellentétet, és így ez kiszabadul a parabola fogságából.” – írta 2004-bem megjelent, A fogadás c. drámakötete utószavában.

Az a tény érdekes átfedést eredményez a mával és aktualitást kölcsönöz a témának, hogy Marx téziseit újratárgyalják a társadalomtudósok és a közgazdászok, azaz újra vizsgálják, hogyan is működik valójában a piac. Maga a darab persze nem elmélkedések tükre, hanem élő, eleven, röhögésre késztető komédia.

Eörsi István Fogadás című komédiájának ősbemutatóját október 29-én, pénteken 19.00 órakor tekinthetik meg az

Éless-színelőadásában.

Helyszín: Pataky Művelődési Központ, Bp. X. Szent L. tér 7-14.