Kezdjetek el élni!

Közel a harminchoz hagyta félbe tolmácskarrierjét, hogy elvégezze a Zeneakadémiát. Énekelt csendes klubokban, dübörgő fesztiválokon, szakmai díjakat nyert, majd megküzdött a gyilkos kórral. Nemrég egy tehetségkutató műsor színpadán láthatta a közönség.

2015. február 23., 17:10

Fekete kiskabát, fekete szoknya, vörös csizma, gyöngyszínű fülbevaló. Így állt ki a színpadra, szőkén és törékenyen, negyven fölött. Nem is illett a show-műsorba: nem táncolt, nem volt túlzottan szexi, nem repesztett dobhártyát, csak énekelt egy dalt. Saját feldolgozásában adta elő a Kezdjetek el élni! című slágert.

Ahogy az ország, én is a kereskedelmi tévéből ismertem meg Király Martinát. Pedig ő énekli a Ballonkabát című sikerszámot, amely második helyezést ért el a Jazzy Rádió dalversenyén. És a szakma nem is oly rég neki ítélte az Orszáczky Jackie-díjat. (Ezzel a Magyar Zeneszerzők Egyesülete évente egy-egy fiatal könnyűzenész, komponista vagy szövegíró teljesítményét ismeri el.)

Egyébként Martina, amikor nem muzsikus, egyetemen tanítja az olasz és angol nyelvet, de magánórákat is ad: szállodákban és kávéházban fogadja tanítványait.

A Café Zsivágóban ülünk le mi is. Szemezünk a szamovárral, pirog is van, aztán kávét kérünk.

– Hosszas tépelődés után mondtam igent a műsorra. A tehetségkutató show nem az én világom: itt két perc alatt kellett hatást elérni. De az adás óta egyre többen keresik fel a honlapomat, örülök, hogy belehallgatnak a zenéimbe.
Édesapja a hetvenes években az Ifjúsági Magazin főszerkesztője volt. Nem különösebben kedvelte a zenét, de rengeteg rocklemezt vitt haza, tele lett velük a padlás. Martina a nagy magyar dalszerzők nótáin nőtt fel, vérében az egész Presser-életmű. Egész nap énekelt, de a szülők nem figyeltek fel a tehetségére. Elmaradt a zeneiskola, szolfézsórákra sem járt. Amikor édesapja az MTI tudósítójaként Rómába került, a család négy évre Olaszországba költözött. Martina tizennégy éves koráig élt ott, így lett második anyanyelve az olasz.

– A gimnáziumban kezdtem el szaxofonozni. Eszembe sem jutott, hogy énekeljek, szólóban nem mertem kiállni az emberek elé, félénk voltam. Aztán a bölcsészkaron játszottam egy garázszenekarban, és a szünetben kicsit megeresztettem a hangomat. A többiek meglepetten fordultak felém, azonnal elküldtek egy énektanárhoz.

Az egyetemért nem rajongott túlzottan, de a zenélés mellett sokat olvasott. Most is lelkesen emlegeti az orosz írókat: Tolsztojt, Dosztojevszkijt. Kiderül, közös kedvencünk Hunyady Sándor, de volt, amikor csak Mándy Iván műveit vette kezébe.

A kilencvenes években már szinkrontolmácsként dolgozik.

– Az olasz nagykövetség révén rengeteg munkát kaptam, és „részt vettem” a magyar állami cégek privatizációjában is. Emlékszem, az olaszok akkoriban meg akarták venni a Főgázt. Nagy tolmácskarrierem lehetett volna, de valahogy nem volt hozzá gyomrom. Tréfásan mondogattuk: azért magas a fizetésünk, hogy legyen miből gyógyíttatni a kialakuló fekélyünket. Jól kerestem, mégis mindig hiányérzetem volt. Egyre erősödtek bennem a hangok, ráébredtem: a zene az én világom.

Huszonnyolc évesen, a negyedik próbálkozásra vették fel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Akadémia dzsessztanszakára. Harcos alkat, meg sem fordult a fejében, hogy feladja. Azóta is tudja a leckét: könnyen semmit nem érhet el. A felvételire készülve rengeteg zeneelméletet tanult, aztán járt két évet az Óbudai Népzeneiskolába, ahol Buday Ilona tanítványa volt. A gyönyörű erdélyi népdalok mellett szívéhez nőtt a tradicionális roma folklór is.

Hamarosan akadémiai tanára, Márkus Tibor Equinox dzsesszkvartettjében énekelt, több lemezt is készítettek. Aztán jött a Koala nevű reggaezenekar, ahol egymásra találtak a gitáros Lamm Dáviddal, máig sok produkciót jegyeznek együtt. Zenészdiplomával a zsebében pedig hirtelen egy tizenhárom tagú férfizenekarban találta magát. Ez hatalmas stílusváltás volt: az együttes metál- és rapelemekkel átszőtt nagyvárosi népzenét játszott. Az Anselmo Crew popzenekar énekeseként felkapta a forgószél. A dzsesszklubok csendes világából a nagyszínpadig vitte. Már nem csak a bárpult mellett hallgatták, többezres tömeg előtt léphetett fel. Nemzetközi turnék követték egymást Kijevtől Berlinig, és ott volt a Sziget Fesztivál is.

Aztán egy nap görcsös fejfájásra ébredt.

– Mindig sportosan éltem, kockahassal, nyersdiétán, persze nem mentem évente vérvizsgálatra. A fejfájás azonban egyre jobban kínzott, és feltűnt, hogy állandóan aludni akartam. Végül felkerestem a körzeti orvost, két hét múlva már a Kékgolyóban feküdtem.

A fellépések elmaradtak, de a nyelvtanítást és az éneklést a rák elleni küzdelemben sem hagyta abba. Tanított kopaszon, és vállalt órákat közvetlenül az őssejtkúra után is. Első önálló lemezét a kilenc hónapos kemoterápia alatt írta.

– A betegségem alatt nagyon sokat voltam egyedül. Az őssejtkúra miatt több hónapot töltöttem egy frissen vakolt szobában talpig maszkban és kesztyűben. Talán ez a meditatív időszak hozta elő belőlem a kreatív zeneiséget. Ezeknek a daloknak a szövegét is én írtam. Így született a Ballonkabát, nagy siker lett, díjat is nyert.

Amúgy meg azt érezte: nincs még ideje a halálnak. És ne képzelje senki, hogy ő egyfolytában csak szenvedett. Több humoros és szép dolog is megesett vele az Amerikai úton. Itt volt mindjárt az agybiopszia. Egész éjszaka rettegett a Black & Decker fúrótól. Aztán kiderült: a lidokain miatt egyáltalán nem érez semmit, végig ébren volt, zenéről beszélgettek a dokival, és közben még énekelni is tudott. Igaz, a refrén után elakadt, de még a fúrás zajában is tisztán hallotta: a fiatal sebész befejezte helyette a Hair egyik nótáját.

– Aztán Gyulával, egy hatvanéves vagány kőbányai fickóval kerültem egy szobába, mert nem volt máshol hely. Kabinos volt a Rudasban, és Deák Bill-lel gyerekeskedett. Reggelig beszélgettünk, nagyokat nevettünk, sokat tanultam tőle. Sietett haza, meg sem akarta várni, míg kiveszik a varratot. Tüdőrákban halt meg.

Martina viszont meggyógyult. Az Euróviziós Dalfesztivál előversenyén társszerzője volt a Run to You című számnak, amit Éliás Gyula Jr. adott elő. Legközelebbi koncertje 2015 április 17-én lesz a Opusz Jazz Clubban.

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.