Kétségbeesés: mi marad Friderikusz helyett?
Miért jutnak nekünk most csak a percemberkék? Gondoljunk vissza az utolsó 15 év politikai szereplőire! Nagy részükről ma már fogalmunk sincs, hogy ki is volt. Hacsak a botrányaik, a bűncselekményeik utóélete nem hozza vissza őket az emlékezetünkbe -- írja a 168 Óra egyik olvasója.
Elő-előveszem a régi könyveimet, és olykor elgondolkodom, hogy a változások, amelyek az életem során bekövetkeztek, sajnos döntően kedvezőtlenek.
A Gólyavári esték előszavát olvasom Berend T. Ivántól. (Ez az MTV-nek az egyik sorozata volt a hetvenes–nyolcvanas évek fordulója táján, tudósok beszéltek a történelemről.) A létrehozók kétségeiről is írt a szerző: „Elbírja-e a képernyő és természetesen a néző-hallgató közönség, hogy egyetlen ember az egyetemi katedrán 30-40 percen át magyaráz?” Elbírta!
Akkor azzal számoltak, hogy gyenge nézettség esetén is odaülnek 150-200 ezren a képernyők elé, és ez már megéri! Most vajon miért büntetik ezt a 150-200 ezer embert, akik nem juthatnak őket érdeklő információkhoz?
Nem igaz, hogy nincs rá igény! Elég visszagondolni a régi karmesterversenyeinkre. Óriási tömegeket mozgatott meg. Olyanok, akikről nem is feltételezték volna, nézték (néztük) a versenyt. Vagy a magyar klasszikusok műveiből készült filmeket. Áldott emlékű Zsurzs Éva kiürítette esténként az utcákat, amikor egy-egy Mikszáth-sorozatot rendezett a tévében.
Miért jutnak nekünk most csak a percemberkék? Gondoljunk vissza az utolsó 15 év politikai szereplőire! Nagy részükről ma már fogalmunk sincs, hogy ki is volt. Hacsak a botrányaik, a bűncselekményeik utóélete nem hozza vissza őket az emlékezetünkbe.
Hajdanvolt kedves tanárom szavai jutnak eszembe: „Jelentős dolog, hogy az életetekben tudjátok, mi fontos, mi nem. És nagy áldás, ha jól tudtok dönteni a prioritás kérdésében.”
Hát, sajnos most azok, akik mindannyiunk szellemi épüléséért tehetnének, ennek a képességnek híjával vannak. Ostoba sorozatok nyálas történetecskéi szennyezik az étert. Ránk nem tartozó érzelmes, olyakor ízléstelen eseményei a sztárocskák életének. Miért nevelik igénytelenségre az új és új nemzedékekeket? A nézettségi mutatókra hivatkoznak, de hisz az említett karmesterverseny példája is bizonyítja, hogy a nézettség nem feltétlenül a silányság függvénye.
Most – mint értesültem – megszűnik az ATV-n a Friderikusz-műsor. Kétségbe ejt! Volt valami, ahonnan sokirányú, tárgyilagos ismereteket szerezhettem. Lásd a Lukács Bélával folytatott, elméleti fizikával foglalkozó beszélgetéseket. Mi marad helyette?
Könyörgök, segítsen valaki!
Kun Imréné
Bélmegyer