Kétharmados utópia
Tudom, hogy amiről most írok, kicsit utópiának hangzik – de ha jól meggondoljuk, talán mégsem az.
Orbán Viktor ma 15-20 éves uralkodással számol, három-négy ciklus kormányának a kezét akarja előre megkötni kétharmados törvényeivel. Ezt az elképzelést jelenleg több, politikával foglalkozó komoly ember úgy tekinti, mintha isteni kinyilatkoztatás lenne. Márpedig nem az, noha regnálásának minden pillanatát ennek az elképzelésnek rendeli alá. Egymás után hozza a kétharmados törvényeket, az időtlen időkre szóló kinevezéseket, és valóban úgy képzeli, hogy amíg világ a világ, Magyarországon ők lesznek hatalmon, mert a kétharmados törvényeket addig nem lehet megváltoztatni, amíg egy másik párt kétharmados szavazati eredménnyel ki nem üti a Fideszt a hatalomból. Valljuk be, ennek igen kicsi a valószínűsége.
Én másként látom a helyzetet. A Fidesz kétharmados többsége már a múlté, mert választóinak nagy része ráébredt, hogy becsapták, és ma már nem támogatja a kormányzatot. Voltaképpen tehát a kétharmad csak az első néhány hónapig volt valóságos, következésképpen azok a törvények, amelyeket ma kétharmadosnak tartanak, valójában nem is azok. Csak azok az igazi kétharmadosak, amelyek az alatt a „kegyelmi időszak” alatt születtek, amely alatt a kormányzó párt valódi kétharmados támogatottsága fennállt.
Ma már nincsen olyan közvélemény-kutató, amely a Fidesz kétharmados támogatottságát mérné, ergo a kormánypártnak nincs joga a becsapott lakosság kétharmados többségére hivatkozni, mert mára az egyharmadot sem éri el a támogatottsága. Minden olyan hivatkozás tehát, amely a kétharmados győzelemre apellál, álságos és hazug.
Úgy gondolom, ha a dolgokat ebből a szempontból nézzük, a következő szavazás után a győztes párt – még ha nem kap is kétharmadot – ezeket a mostani, kétharmadosnak kikiáltott törvényeket, a 9-12 évre szóló kinevezésekkel együtt, nyugodtan eltakaríthatja a demokrácia útjából.
Kovács József
E-mail