Karnevállal üdvözlik a kommunista írót

A salvadori (Brazília) karnevál szambaiskolája idén Jorge Amado műveiből merített az író születésének idei századik évfordulója alkalmából. Emlékezzünk mi is a brazil lélek írójára, ha már a karnevál emlékeztetett az évfordulóra. Jorge Amado 1912-ben látta meg a napvilágot a legbrazilabb államban, Bahíában, egy kakaóültetvényen.

2012. február 20., 10:20

Amado jogot tanult, de közben egyre többet foglalkozott írással, alapító tagja volt a Lázadók Akadémiájának nevezett modernista irodalmi mozgalomnak. Alig 19 évesen jelent meg első regénye, A karnevál országa, amely szülőföldjét, a bahiai munkások, csavargók, halászok, félvérek, négerek, prostituáltak színesen kavargó, érzéki világát mutatta be. A kötet nagy vihart kavart, kifogásolták merész társadalomkritikáját, újszerű stílusát. Átütő sikert az 1935-ben született Zsubiabá című regényével aratott: ebben a főhős az elmaradott, műveletlen, de a nyomorúságban még nem elromlott brazil nép ősi, vallásos rajongásának, fanatizmusának a képviselője, aki talán nem is valóságos alak, inkább jelkép.

Fiatalon belépett a kommunista pártba, politikai szervezkedésben való részvétele miatt 1936-ban letartóztatták, majd száműzetésbe kényszerítették, műveit otthon betiltották és nyilvánosan elégették. Bejárta a világot, csak a II. világháború végén tért haza, s kommunista parlamenti képviselő lett. A pártot 1947-ben betiltották, így az író ismét emigrációba kényszerült, Párizsban, majd Prágában élt. 1955-ben hazatért, a politikával felhagyott és minden energiáját az írásnak szentelte. A hatvanas években a brazil írószövetség elnökévé választották és a Brazil Irodalmi Akadémia tagja is lett.

Amado a latin-amerikai irodalom egyik legnagyobb alakja, regényeinek sejtelmes atmoszféráját jó helyzet- és típusteremtéssel, aprólékos tárgyi megfigyeléssel, folklorisztikus elemek és népi hiedelmek felhasználásával teremtette meg. Magyarul is nagy sikert arattak olyan regényei, mint a Holt tenger... további részletek a

latimoPORT -on.