Igényes kínálat a BÁV őszi Művészeti Aukcióján

A lassú élénkülés jeleit mutató műkereskedelem trendjeihez és a változó vásárlói igényekhez való alkalmazkodás jellemzi a 240 éves BÁV 63. Művészeti Aukciójának kínálatát. A november 12-13-14-én megrendezendő árverésen a több száz ékszer, festmény, bútor és műtárgy között ritkaságokra, művészettörténeti érdekességekre is licitálhatnak az érdeklődők.

2013. november 5., 17:02

Az első napi ékszerkínálatban a maga nemében valamennyi tétel figyelemre méltó. A régi és új ékszerek mellett az óraművesség művészi darabjaival és ötvöstörténeti ritkaságokkal egyaránt találkozhatunk. Igazi különlegességnek számít egy teljes körűen dokumentált, 14 karátos arany IWC férfi zsebóra, melynek tulajdonosa Zombori Ödön birkózó olimpiai bajnokunk volt, aki az 1936-os berlini olimpián szerzett aranyérme tiszteletére kapta klubjától az órát. Az aukciós kínálat legrégebbi, bravúros kivitelezésű ötvös remeke egy dekoratív karkötő, melybe három XVII. századi zománcdíszítésű, igazgyöngyökkel ékesített elemet illesztettek be. A briliáns ékszerek közül kiemelkedik a plasztikusan megformált, nagyméretű leveles bimbós rózsaszál, amelyet 121 darab, összesen több mint 5 karátnyi gyémánt ékesít.


A második napon kalapács alá kerülő gazdag festménykínálatban számos kiemelkedő festő alkotásán túl széles a választék ismert és elismert kismesterek jó kvalitású képeiből is. A XVII.-XIX. századi európai festők alkotásai mellett jelentős számban szerepelnek XIX. és XX. századi modern, valamint kortárs hazai mesterek művei. Kiemelendők a XVIII. századi németalföldi festészet klasszikus virág- és gyümölcscsendéletei, valamint a XIX. század nagynevű magyar és német művészeinek (Than Mór, Ligeti Antal, Marastoni Jakab, Barabás Miklós, Székely Bertalan, Karl Gottlieb Schweikart) igényesen megfestett férfi és női portréi. Ritkaság, hogy egy aukció alkalmával ennyi múzeumi kvalitású arckép kerüljön elő.

Ezúttal sem maradtak ki a választékból a XX. század első felének meghatározó festőiskoláit, művésztelepeit és modern törekvéseit képviselő alkotók (Molnár C., Rudnay, Iványi Grünwald, Márffy, Frank, Vaszary, Mednyányszky, Vadász, Remsey, Kontuly stb.). A kortárs alkotásokat olyan festők művei reprezentálják, mint Tenk László, Hencze Tamás, Aknay János, Frey Krisztián, Ef Zámbó István és Deim Pál. A 2011-ben elhunyt Rátkay Endre Tájkép szivarozó férfival című képe, illetve a festészet és a zománcművészet terén is jelentőset alkotó Fabók Gyula (1942 – 2012) két korai, monumentális olaj-tempera festménye is árverésre kerül, amire eddig nemigen volt példa a magyar műtárgypiacon.

A három évszázadot átölelő, negyven darabos bútorkínálatban ritkaságszámba menő darabokat találunk. Az egyik legrégibb bútor egy XVIII. századi osztrák, barokk stílusú kétajtós szekrény, melynek a felületét színezett rézmetszetek díszítik. Különlegességnek számít két biedermeier írószekreter is, az egyik vélhetően 1830 körül, hazánkban készült. A bútoraukció egyik legérdekesebb darabja az 1810 körül Berlinben készült szekreter, amely a német bútorművesség rendkívül igényesen elkészített mesteri alkotása. A második napot az értékes keleti szőnyegek zárják. Az aukción olyan jelentős szőnyegkészítő területekről származó alkotások szerepelnek, mint a Kaukázus, Anatólia, Közép-Ázsia vagy Perzsia. Koruk jellemzően a XIX. század második felétől a XX. század közepéig terjed.

A művészeti aukció harmadik napján a műtárgyak igen változatos kínálatából kiemelkedik a közel 30 darabos Zsolnay-kollekció, kezdve az 1880-as évek mázkísérleteinek izgalmas alkotásaitól a historizáló dísztárgyakon keresztül a századforduló impozáns szecessziós és art deco darabjaiig. A választék egyik figyelemre méltó műve egy nagyméretű pipacsos váza, amely Sikorszkiné Zsolnay Júlia dekorterve alapján készült 1900 körül. Az impozáns óraválasztékból feltétlenül megemlítendő az 1860 körül készített francia kandallóóra, amely az idő allegóriáját jeleníti meg az óraházon ülő alakok míves megformálásával.

A mennyiségében is meglehetősen gazdag ezüstkínálat egyik ritka darabja a XVIII. század végén készült budai barokk kávéskanna, alján Johannes Mathias Roth mesterjeggyel ellátva. A dísztárgyak és használati eszközök stílusa a biedermeiertől a neorokokón és neobarokkon át az art deco-ig terjed. A kiváló pesti és bécsi mesterek mellett a tengerentúli ötvösművességet képviseli a Tiffany&Co. által készített 9 darabos historizáló desszerteskanál készlet, cizellált nyeleit mitológiai jelenetek díszítik. A keleti tárgyakból ezúttal kisszámú, de rendkívül igényes a választék. A díszítő motívumok, az aprólékos pontossággal megfestett íriszek, krizantémok, madárkák, galambok naturalisztikus pontosságú, finom rajzolatai, a káprázatos technikai tudás ezúttal is lenyűgözi a keleti tárgyak csodálóit.

Az árverési anyag megtekinthető a BÁV Aukciósház kiállításán /Bp. V. Bécsi utca 1-3./ november 2-10. között naponta 10-18 óráig, a Művészeti Aukció időpontja november 12-13-14. 17 óra.