Hofi Géza: Magyarországon az egy főre jutó bunkók száma kettő

Idén lenne nyolcvanöt éves a magyar standup szülőatyja. Portré Hofi Gézáról.

2021. július 3., 11:52

Szerző:

Emléktáblát avattak minden idők legnagyobb magyar humoristája emlékére, az Anker közben tartott megemlékezésen a Hofi utódjának tartott Bödőcs Tibor méltatta a legendás humoristát.

„A szobor, ha jó, ha rossz, megmarad. Amit én csinálok, az véget ér aznap este” – ezt mondta művészetéről Hofi Géza, Magyarország máig legnépszerűbb humoristája. Bár a művész már idestova húsz éve nincs velünk, legendája máig is él, sőt személye és látásmódja aktuálisabb, mint valaha. Hofi Géza most lenne 85 éves. Megkerülhetetlen személyisége és munkássága újrateremtette a magyar kabarét és a humort. Önálló produkcióival, egyszemélyes előadásaival idejekorán létrehozta a magyar standupot, ám remekül énekelt, táncolt, és több tévés produkcióban is korszakalkotó volt.

A sváb származású Hofmann Géza szülei kétkezi munkások voltak. Édesapja Hoffmann Lajos, a Budapesti Dohánybeváltó üzem csoportvezetője, édesanyja Szabó Magdolna, a Budapesti Konzervgyárat vezette. Hiába felvételizett többször a színművészetire, már az első rostán sem engedték át, soha nem mutathatta be paródiáit. Kétkezi munkás lett, a Kőbányai Porcelángyárban dolgozott. Közben Sztankay Istvánnal és Sas Józseffel együtt Rózsahegyi Kálmán Színiiskolájába járt. Debrecenbe kapott színházi szerződést, ugyanis 1960-ban Szendrő József igazgató felfigyelt a tehetségére, ekkor döbbentek rá, hogy sokkal nagyobb sikere van a színészbüfében előadott paródiáinak, mint a színpadi statisztálásának. A hatvanas évek végén vált ismertté az ekkor már Hofi Géza néven fellépő humorista, aki Louis Armstrongot, Sammy Davist és a Táncdalfesztivált utánozta.

A köztelevízió 1971-ben mutatta be Rózsa Sándor paródiáját, amely az egyik legsikeresebb magyar tévéfilmsorozatot, az Oszter Sándor főszereplésével, Szinetár Miklós rendezésében vetített Rózsa Sándor filmet interpretálta. A paródia annyira sikeres lett, hogy máig is a legtöbb Google keresést kapja Hofi Géza neve után.

Hofi ekkor már keményen politizált, 1972-ben mutatta be Kádár János paródiáját, ami sosem látott sikerrel járt, mondatai máig is szállóigék, sőt maga Kádár János is imádta. Rejtély övezi, hogy miért engedte az MSZMP teljhatalmú vezetője a tűrt kategóriába a kifigurázását, mindenesetre tartja magát a hit, hogy Hofi egyfajta szelepként működött az akkori politika és a nép között. A nép hangján szólt, a nép véleményét fogalmazta meg. Egyes visszaemlékezések szerint az a Komlós János támogatta, aki egyszerre volt az Államvédelmi Hatóság kihallgató tisztje, egyben humoristaként is színpadra lépett. Egy személyes találkozást követően ő lett Hofi Géza állandó szövegírója. Bár rögtönzésnek tűnt az előadás, állítólag közösen gyakorolták be az összes poént.

Életreszóló barátságot kötött a táncdalénekes Koós Jánossal, Macskaduett című zeneművükből Nepp József készített hétperces animációs filmet, Megalkuvó macskák címmel. A zeneszerző Malek Miklós klasszikussá vált slágereket írt neki, ilyen a Felmegyek hozzád, amelyből a rendező Horváth Ádámmal klipet is forgattak. De máig is dúdolják a Lazítani vagy a Söprik az utcát című dalait. 1985-ben átütő siker lett az USA for Africa világslágeréből írt Piál a föld című paródiája.

Hofélia című önálló estjét ötszázszor adta elő a Madách Kamarában, az Élelem bére című előadását ezerötszázszor játszotta el. Mit sem veszít népszerűségéből a rendszerváltozást követően, stílusa, odamondogatása semmit se változott. Orbán Viktorról alkotott véleményét itt hallgathatják meg.

Hofi 1990-ben szívinfarktust kapott, amely megpecsételte sorsát. Bár állandó orvosi felügyelet alatt állt, továbbra is vadászott, szerette az éjszakai életet, két végén égette a gyertyát. Bár 2002-ben visszatért a színpadra, csupán két hónapot tudott játszani. 2002. április 7-én volt utolsó fellépése a Madách Kamara Színházban. 2002. április 10-én hajnalban érte a halál álmában. Második felesége, Hofi Ildikó ápolja emlékét, a Nagymező utcában áll a szobra. Emlékezete, fanyar humora és egyenes jelleme örökre velünk marad.

(Kiemelt kép: Hofi Géza magyar humorista a Magyar Rádió 6-os stúdiójában a BÚÉK 1979! A 10 éves Kabarészínház szilveszteri műsorában. Hofi Géza humorista. Fotó: Szalay Zoltán / Fortepan)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.