Hatályban van!
Remélhetőleg nemcsak én döbbentem meg Rétvári Bence államtitkár úr szavain. A demokratikus jogalkotási rendszer, a hatalmi ágak elosztása, egyensúlyban tartása mintha ismeretlen volna számára! Azért az „nem semmi”, hogy „a kabinet és az Alkotmánybíróság igenis partnerségben működik”. Vagyis az Országgyűlés mint a szuverenitás letéteményese által hozott (összefabrikált) törvényeket az Alkotmánybíróság nem felülvizsgálja – lásd demokratikus jogrend –, hanem mint a végrehajtó hatalom különleges ügyosztálya átnézi? Észak-Korea-külső!
Emellett felhívom szíves figyelmét a politikai államtitkárnak, hogy az érvényesség és a hatályosság két külön fogalom (jogi kar, 3. félév). „Bármennyire is az új alaptörvény van érvényben...” Könyörgök, hogy végezte el az egyetemet? Egy jogszabály élete a HATÁLYA, akár érvényes – mert az előírt eljárási rendben született meg –, akár nem. Lehet hatályban, ma pláne, olyan jogszabály, amelyet utólag érvénytelenítenek!
Végül egy érdekesség: 1977-ben lépett hatályba a közérdekű bejelentésekről, panaszokról szóló, talán törvény vagy törvényerejű rendelet, amely lehetővé teszi, védi a névtelen feljelentgetések rendszerét. Ma is hatályban van! Azaz: ha valakit névtelenül feljelentenek, mondjuk drog birtoklásának szóbeli vádjával, a TEK betörhet a feljelentett házába.
Mi a helyzet, kedves önjelölt demokraták?
Pohárnok Dániel
E-mail