Minden, amit a Hanuka ünnepéről tudni kell

A nyolcnapos hanuka vagy hanukka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, ami idén a Gergely-naptár szerint december 25. és január 2. közé esik. Következő cikkünkben az ünnep lényegéről és az ilyenkor szokásos teendőkről olvashat.

2024. december 16., 13:52

Szerző:

Hanuka ünnepe kiszlév hó 24-én kezdődik és nyolc napig tart. Annak a győzelemnek állít emléket, amelyet a mákábeusok három évig tartó szabadságharc után arattak az Izraelt elfoglaló szíriai görögök fölött, és legyőzték a görögök hellenista zsidó támogatóit is, akik változtatásokat akartak bevezetni a zsidó vallásgyakorlatban – áll a zsido.com weboldalán. A portál megjegyzi, a harc polgári i. e. 165-ben a Jeruzsálemi Templom visszafoglalásával ért véget. A győzelemmel helyreállt Izrael szuverenitása is. Hanuka azt jelenti: felavatás és arra utal, hogy újra Isten oltalmába ajánlották a Templomot, amelyet a pogány bálványok és praktikák beszennyeztek.

A Hanuka csodája

A Hanukához egy nagyon fontos történet kapcsolódik, mely az ünnep lényegét adja. Eszerint miután a Makkabeusok megtisztították a Jeruzsálemi Templom szentélyét, csupán egy napra elegendő kóser olajat találtak, amellyel meggyújthatták a szent gyertyatartót, a menórát. Új olaj előállítására ugyanakkor nyolc napra volt szükség, ám ekkor a hagyomány szerint csoda történt: az egy napra elegendő olaj nyolc napon át égett. Ennek emlékére a Hanuka első napjától kezdve minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg a zsidó családok, és olyan helyre teszik őket, ahol hirdethetik az isteni csodát. 

A Hanuka kellékei

Ebből adódóan az ünnep legfontosabb kelléke a hanukia, azaz a hanukai gyertyatartó. Ennek összesen kilenc ága van, nyolc normál gyertyatartó és – középen – egy „szolga”. A „szolgagyertya” segítségével kell meggyújtani a nyolc gyertyát vagy mécsest. Első nap egyet, a másodikon kettőt, a harmadikon hármat és így tovább. Az ünnep végén minden láng ég (a szolgagyertya is), így szimbolizálva, hogy az olaj kitartott nyolc napig. 

A Hanuka fontos kelléke egy speciális, négy oldalú pörgettyű is, amit trenderlinek hívnak. Ezzel a gyerekek játszhatnak hanuka alatt csoportban, de fontos, hogy a pörgettyű négy oldalán egy-egy betű olvasható, melyek meghatározzák, hogy a játékosoknak mi a teendőjük a játék alatt.

Hanuka és az ajándék

A Hanuka a zsidók egyik legfontosabb ünnepe, olyan, mint a keresztényeknek a karácsony. S ha már karácsony: a középkortól kezdve a zsidó gyerekek Hanuka ünnepén ajándékot is kapnak. Ennek oka, hogy a karácsonyt ünneplő keresztényekkel szemben rossz érzés lenne számukra, ha ők nem lennének megajándékozva. Korunkban előfordul, hogy a hanuka minden napján ajándékkal kedveskednek a gyerekeknek, ezzel is erősebbé téve a vallási hovatartozás érzését.

Ez a szokás Hanukakor

Mint minden ünnepnek, úgy a Hanukának is vannak szokásai. Az asztalra például fánk és latkesz (liszttel, borssal és sóval összekevert, olajos tepsiben kisütött reszelt krumpli) kerül, amivel az olaj csodájára emlékeznek.

Izraelben pedig a Hanuka alatt örömtüzeket gyújtanak, fáklyás felvonulást tartanak, kivilágítják a városok utcáit. A Hanuka ünnep alkalmával Budapesten, a Nyugati téren, Debrecenben és Kőszegen ismét meggyújtják az óriási hanukagyertyát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: RJA1988 / Pixabay)