Halló, ki beszél?

Valaha a telefonkönyv annyira hozzátartozott mindennapi életünkhöz, hogy még sláger is született róla: Kazal László énekelte végig, legalábbis ami a G betűt illeti. A most született nemzedék meg már nem is nagyon fogja érteni, miféle könyv lett légyen az: hiszen a számok elérhetők minden okostelefonról.

2015. május 12., 12:24

Na, e kettő között van még egy-két nemzedék, mindazok, akik közelről látták e műfaj megszületését, tündöklését és megszűnését, mindazok, akiknek ez a szó, telefonkönyv, ugyanazt a sokszor fellapozott, puha kötésű kötetet jelenti, ugyanazokkal a betűkkel, szedéstükörrel, hirdetésekkel. Mert a telefonkönyv, bár az adatai változtak az idők során, maga volt az állandóság évtizedeken keresztül. (A magyarázat persze a hazai telefonrendszer dinamikusnak semmiképp sem mondható változásában van.) Egy kultikus tárgy, amelyhez a mai felső középnemzedéket megannyi élmény fűzi.

Ezekből az élményekből válogat ezúttal Gál László, ki, mint tudjuk, csak a szépre emlékezik. (Ezen a címen jelentette meg anno budapesti anzikszait képben és írásban, s később a hatvanas évek Balatonjáról is közreadott egy hasonló kötetet.) Most az a (előlegezzük meg) korszakalkotó ötlete támadt, hogy vázlatosan rekonstruál egy telefonkönyvet a hatvanas évekből (szinte véletlenszerűen a hatvanhatos tomust választotta), s végighaladva az ábécén, szubjektív megjegyzéseket fűz az egyes intézmények nevéhez. (Merthogy itt a közületi telefonkönyv szerepel, intézmények, vállalatok, mozik, színházak, sportlétesítmények, effélék tűnnek fel benne Gál László válogatásában.) A könyvet egy nosztalgikus novellafüzér egészíti ki, melyben a szerző gyermekkori élményeiből nyújt át – persze szigorúan a telefonkönyvhöz kapcsolódva – egy csokorra valót. És persze ott vannak még a remek fotók, szintén a szerző válogatásában, felidézni egy mára jószerivel eltűnt világot.

A könyvet a Fekete Sas Kiadó jelentette meg, mely a napokban ünnepelte fennállásának negyedszázados évfordulóját: akik közelről ismerik a vállalkozást, tudják, hogy ez milyen eredmény. Kívánjunk hát neki újabb huszonöt sikeres évet és minél több olyan kiadványt, mint a Gál László szubjektív telefonkönyve.

Nádas Sándor

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.