Halló, ki beszél?

Valaha a telefonkönyv annyira hozzátartozott mindennapi életünkhöz, hogy még sláger is született róla: Kazal László énekelte végig, legalábbis ami a G betűt illeti. A most született nemzedék meg már nem is nagyon fogja érteni, miféle könyv lett légyen az: hiszen a számok elérhetők minden okostelefonról.

2015. május 12., 12:24

Na, e kettő között van még egy-két nemzedék, mindazok, akik közelről látták e műfaj megszületését, tündöklését és megszűnését, mindazok, akiknek ez a szó, telefonkönyv, ugyanazt a sokszor fellapozott, puha kötésű kötetet jelenti, ugyanazokkal a betűkkel, szedéstükörrel, hirdetésekkel. Mert a telefonkönyv, bár az adatai változtak az idők során, maga volt az állandóság évtizedeken keresztül. (A magyarázat persze a hazai telefonrendszer dinamikusnak semmiképp sem mondható változásában van.) Egy kultikus tárgy, amelyhez a mai felső középnemzedéket megannyi élmény fűzi.

Ezekből az élményekből válogat ezúttal Gál László, ki, mint tudjuk, csak a szépre emlékezik. (Ezen a címen jelentette meg anno budapesti anzikszait képben és írásban, s később a hatvanas évek Balatonjáról is közreadott egy hasonló kötetet.) Most az a (előlegezzük meg) korszakalkotó ötlete támadt, hogy vázlatosan rekonstruál egy telefonkönyvet a hatvanas évekből (szinte véletlenszerűen a hatvanhatos tomust választotta), s végighaladva az ábécén, szubjektív megjegyzéseket fűz az egyes intézmények nevéhez. (Merthogy itt a közületi telefonkönyv szerepel, intézmények, vállalatok, mozik, színházak, sportlétesítmények, effélék tűnnek fel benne Gál László válogatásában.) A könyvet egy nosztalgikus novellafüzér egészíti ki, melyben a szerző gyermekkori élményeiből nyújt át – persze szigorúan a telefonkönyvhöz kapcsolódva – egy csokorra valót. És persze ott vannak még a remek fotók, szintén a szerző válogatásában, felidézni egy mára jószerivel eltűnt világot.

A könyvet a Fekete Sas Kiadó jelentette meg, mely a napokban ünnepelte fennállásának negyedszázados évfordulóját: akik közelről ismerik a vállalkozást, tudják, hogy ez milyen eredmény. Kívánjunk hát neki újabb huszonöt sikeres évet és minél több olyan kiadványt, mint a Gál László szubjektív telefonkönyve.

Nádas Sándor

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.