Ha május, akkor Bécsi Ünnepi Hetek

Huszonnégy ország, negyvenhat produkció – számokkal röviden így lehetne az idei Bécsi Ünnepi Heteket jellemezni. A számok azonban messze nem tükrözik, mit is jelent ez a hathetes rendezvénysorozat, amelynek visszatérő résztvevői között Grönlandtól Japánig, Malitól Kazahsztánig sokféle kultúra képviselője szerepel.

2011. május 11., 14:13

Bécs hétvégéje mindenesetre a szokásos fesztiválmegnyitó lázában telik el. A Városháza előtti téren péntek este ezúttal a kórusok a főszereplők, köztük az is, amelyik az „Ausztria énekel” versenyt megnyerte. Azért ők sem maradnak „profi” segítők nélkül: a Schönberg kórus és a Grazi Concertjugendchor is fellép. És a közönség is: az Örömódát együtt énekli a tömeg.

Az ugyanis nem is kétséges, hogy ezen a hagyományosan ingyenes rendezvényen igen sokan szorongnak majd a külön erre az alkalomra felállított tribünön. És újra csak kérdéses, ők járnak-e jobban, vagy azok a százezrek, akik otthon, karosszékből nézik végig a profi közvetítést.

Az ünnepi hetek programja szerteágazó, nehezen áttekinthető, alaposan próbára teszi azokat, akik keresik, mit nézzenek meg, de ebben a

honlapés a város számos pontján kapható programfüzet segítséget nyújt. A 24 résztvevő ország között Magyarország is ott van: Mundruczó Kornél ezúttal a Nehéz istennek lenni című valóság showt mutatja be az erdbergi Remiszben. A téma az emberkereskedelem és a pornóüzlet, a színpad két teherautó platója. A május 18-i bemutatót még három előadás követi, és lesz beszélgetés is a közönséggel.

Az ünnepi hetek zenei műsora Verdi trilógiával kezdődik, amely 2013-ban, a komponista 200. születésnapjának évében zárul majd le. Luc Bondy rendezi a Theater an der Wienben színre kerülő Rigolettót, amelyet fiatal karmester – Omer Meir – vezényel. Az előadást – amelynek bécsi premierje május 29-én lesz – később a milánói Scala és a new yorki Metropolitan is átveszi. A prózai program a hagyományoknak megfelelően meghökkentő projekteket mutat be: Christoph Marthaler grönlandi művészekkel a Múzeumi Negyed E csarnokában a klímaváltozásra hívja fel a figyelmet. A fesztivál egy másik visszatérő vendége, Peter Sellars viszont a forró Maliba utazott, s onnan hozta el a Desdemona projektet.

Izgalmasak a japán produkciók, táncjáték is van köztük. Külön figyelmet érdemelnek a helyszínek. Az idén már második alkalommal nyitják meg a Michaelerplatzon a Looshaust, amelynek előcsarnokában program előzeteseket mutatnak be és közönségtalálkozókat rendeznek. Már csak az épület miatt is érdemes ide bekukkantani. Minden részlet a

honlapontalálható.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon