Grecsó Krisztián ajánlója
A Müpában tartotta új szólóalbumának bemutatókoncertjét május 17-én Kollár-Klemencz László, a Kistehén Tánczenekar alapító frontembere. Grecsó Krisztián író szerint az est elementáris erejű volt.
– A koncertről az M2/Petőfi TV felvételt készített, és hamarosan a boltokban is kapható Rengeteg címmel Laci új lemeze – mondja Grecsó.
Kollár-Klemencz László a hazai kortárs művészet egyik legszabálytalanabb sorsú szupersztárja: slágergyáros undergroundzenész, aki a Kistehénnel és a Szájbergyerekkel végighaknizta Amerikát is, de mindig megmaradt kísérletező, félig amatőr művésznek. Számára a dal is közügy. Ő zenésítette meg Erdős Virág Ezt is elviszem magammal című versét, amelyet Laci 2012-ben, a Milla-tüntetés színpadán énekelt a több tízezres tömegnek. Ez volt az első s egyben az utolsó politikai rendezvény, amelyen a művész zenésztársaival szerepet vállalt.
Kollár-Klemencz László eredetileg építészmérnök; 1991-ben a Műegyetem tájrendező szakán diplomázott. Aztán a Varga Stúdióban animációs filmeket rendezett, rajzolt, komponált. Később ő írta és énekelte a 2002-es Sziget Fesztivál kistehenes reklámfilmjének dalát. Majd alternatív együttese is felvette a Kistehén nevet. Két évig csak próbáltak, bulizenekarként indultak, aztán a siker a New York-i Global Festig röpítette őket.
Kollár-Klemencz László feleségével vidéken él. Elvégezte az állatorvosi egyetem lovastanár szakát, és lovasedző lett. Közben filmforgatókönyveket és mesekönyvet írt, novelláskötete – Miért távolodnak a dolgok? – a Magvető Kiadónál jelent meg.
Két éve Erdős Virággal közös albumot adtak ki Legesleges címmel. Kollár-Klemencz egyik kezdeményezője volt a Rájátszás nevű, írókból és alternatív zenészekből álló formációnak, amelynek Grecsó Krisztián is a tagja.
Lászlót és Krisztiánt szoros baráti és művészi szálak fűzik össze: kétszemélyes zenés irodalmi esteken is felléptek már együtt.
– Laci most megjelenő új albuma egészen másféle zenei anyag, mint amit tőle a Kistehénben megszokhattunk. Hihetetlen öntörvényű szabadság árad belőle, ami túllép minden műfaji sablonon: dzsessz és komolyzene, blues és népdal keveredik benne, mégis harmonikus és egész – említi Grecsó. Barátja kérésére ő írta a lemez címadó dalának szövegét is.