Filmre viszik a Notre Dame leégését
Alapos utánajárás után készítették el a nagyszabású katasztrófafilmet.
Csaknem három évvel a párizsi Notre-Dame székesegyházban keletkezett tűzvész után Jean-Jacques Annaud rendező egy ambiciózus katasztrófafilmben követi nyomon a történetet és mutatja be a "hibák sorozatát", amely majdnem veszélyeztette a székesegyház megmentését.
A Fekete-fehér színesben (1976) és A tűz háborúja (1981) Oscar-díjas rendezője 78 évesen jegyzi az első filmet a 2019. április 15-i katasztrófáról, amikor Párizsban majdnem összeomlott a lángok martalékává vált gótikus katedrális. A thriller és a hollywoodi katasztrófafilm elemeit vegyítő film a késő délutáni első füsttől a tűz tizenöt órával későbbi eloltásáig tartó történetet meséli majd el.
„Amikor a tűz után belenéztem a dokumentációba, és kiderült, mi történt, nem hittem el, hogy minden igaz”, mondta Jean-Jacques Annaud rendező, aki belelátott a nyomozati anyagokba és interjút is készített a főbb érintettekkel, a film készítésekor pedig támaszkodott a párizsi tűzoltóság technikai és tudományos tanácsaira is.
A Notre-Dame leégése ügyében még tart a nyomozás, a bíróságok egyelőre két lehetséges okot vizsgálnak: a feltételezések szerint cigarettacsikk vagy rövidzárlat lehet a tűz véletlenszerű keletkezésének magyarázata. A film mindkét lehetséges okot megmutatja: az egyik munkás a restaurálás helyszínén a tilalom ellenére dohányzik az ezeréves gerendák "erdeje" mellett, miközben galambok csipegetik a harangok elektromos kábeleit. Kicsit odébb egy hegesztő a munkája közben lángokat vet egy elhagyott, gyúlékony folyadékot tartalmazó palack mellett.
„Nem én végzem a nyomozást. A filmem nem erről szól. Én a meglévő nyomokról beszélek. Újságírói munkát végeztem az információk és vallomások felidézésével. Találkoztam a legtöbb érintett személlyel, a párizsi tűzoltóság parancsnokaival, vagy a Notre-Dame igazgatójával” – tette hozzá Annaud.
A filmes a "hihetetlen tények" sorában, a stúdióban rekonstruált lenyűgöző tűzjelenetek mellett megemlítette a tűzjelzők ellenőrzésének elmulasztását, a felügyelet hiányát vagy a párizsi közlekedési dugókat, amelyek lassították a mentési munkálatokat. A közlekedési dugók ugyanis hozzájárultak ahhoz, hogy a katedrális igazgatója nem tudott gyorsan visszatérni, holott ő volt az egyetlen, akinek kulcsa volt a katedrális szentélyéhez.
A film Franciaországban március 16-án kerül a mozikba.
(Kiemelt kép: MTI/EPA/Ian Langsdon)