Esterházy Péter rangos díjat adományozott
Évente kétszer a kulturális hírek élére kerül az Aegon Biztosító: idén tavasszal már hatodik alkalommal adta át a társaság vezetője az Aegon Művészeti Díjat. A hét fős szakmai zsűri döntése alapján áprilisban vehette át az elismerést, Esti című könyvéért Esterházy Péter.
A díj azzal a kötelezettséggel jár, hogy meg kell neveznie jelöltjét az Aegon Művészeti Társdíjra, melynek odaítélése és átadása késő őszre esik. Az Aegon Magyarország ugyanis két, egymással összefonódó művészeti elismerést hozott létre 2006-ban: a nettó hárommillió forinttal járó Aegon Művészeti Díjat, valamint a hozzá kapcsolódó, nettó kétmillió forintos Aegon Művészeti Társdíjat. Célja az volt, hogy ezzel is elismerje és támogassa a kortárs magyar művészeket, s a díjjal is felhívja a figyelmet rájuk - írja az
Olvass bele.A Művészeti Díjat kortárs magyar író kaphatja meg az előző esztendőben napvilágot látott, kiemelkedő jelentőségű szépirodalmi művéért, a szakmai zsűri teszi meg rá a javaslatot. A társdíjra viszont már egyedül a díjazott író jelölhet fél évvel később kortárs magyar művészt – másik művészeti ágból. Olyan alkotót, akit ő maga erre a díjra méltónak tart, s úgy véli: fontos ezzel az elismeréssel is felhívni rá a figyelmet.
Esterházy Péter a társdíjazandó bejelentése alkalmával elmondta, hogy a társdíj „finom ötlet”, mert rávilágít a különféle művészeti ágak közötti összefüggésekre, arra, hogy milyen sokat lehet egymástól tanulni. Egyszemélyes döntésű díjazás ma Magyarországon egyáltalán nincs, mondotta, a németországi Kleist-díj viszont ilyen. Ez jó is, mert „nincs mögötte természetes huzavona”, aminek eredményeként a „legkisebb bajt okozó” jelölt fut be. A társdíjazott megtalálása számára „a munka és a játék kettőssége”.
A zárópoén késleltetése végett elmondta, hogy kiesett a lehetőségek közül Marcell fia, a kiváló képzőművész, aztán a színészek, színésznők, akik kapcsán mindig felmerülhetett volna, hogy túl közel állnak hozzá. És végül a véletlen hozta úgy, hogy egy, a Petőfi Irodalmi Múzeumba tervezett programba – résztvevők: Dés László és András fia, meg EP – a hiányzó apa-Dés helyett be kellett ugrania egy muzsikusnak, s az ő személyében lelte meg a jutalmazandót. A művészeti társdíjra tehát Lukács Miklós cimbalomművészt jelölte. A laudáció néhány mondatát már most megelőlegezte az író.
„Lukács Miklós tüneményes művészete (létezésével, gyakorlatával) arra a fontos, és napjainkban egyre fontosabb, amúgy magától értődő tényre hívja föl a figyelmünket, hogy a hagyomány az nem valamiféle múzeumi tárgy, amelyet ünnepkor meglátogatunk (hétfő szünnap!), tisztelettel és nemesen unatkozva nézegetjük, és jóindulatú szigorral szólunk a teremőrnek, ha porosság esetét észleljük.”
A díjat november 10-én este adják át a Katona József Színházban. Az idei két Aegon-díjas művésszel az Irodalmi-zenei párbeszéd című esten találkozhat a közönség.