Esterházy Művészeti Díj: lezárult a pályázat

November 1-én már akár tudni is lehetne, kik a győztesek, azok, akiket két lépcsőben 186 pályázóból választotta ki a zsűri. A húsz továbbjutó nevét már korábban közölték: valamennyiük művei az ünnepélyes eredményhirdetés napjától, november 17-től megtekinthetők a Szépművészeti Múzeumban.

2011. november 1., 17:51

A 2009-ben létrehozott Esterházy Művészeti Díj „sponsored by UNIQA“ odaítélésével az Esterházy Magánalapítvány célja a fiatal, tehetséges magyar művészek felkarolása, és elindításuk a pályán. Az egyenként 5000 euróval jutalmazott díjat kétévente, minimum kettő és maximum három 40 év alatti magyar kortárs képzőművésznek ítéli oda a független szakmai zsűri.

A

két évvel ezelőttigyőzteseket – Horváth Dánielt, Siegmund Ákost és a Borsós Lőrinc Brandet - az alapítvány azóta is figyelemmel kíséri, műveik bekerültek az Esterházy gyűjteménybe és 2010 márciusában a bécsi Collegium Hungaricumban is kiállították őket. A megnyitón mindkét ország akkori kultuszminisztere részt vett. Áprilistól októberig pedig a Central Europe Revisited III. kiállítás sorozat keretében Kismartonban voltak láthatók alkotásaik.

Idén másodszorra írták ki a pályázatot. A www.esterházy-művészeti-dij.hu internetes portál május óta állt nyitva a művészek előtt a pályázatokat online lehetett leadni.

A díjra jelölt művészek: Hatházi László, Batykó Róbert, Király András, Barakonyi Zsombor, Kaliczka Patricia, Kis Róka Csaba, Kokesch Ádám, Sándor Krisztián, Csiszér Zsuzsi, László Dániel, Dobó Bianka, Fridvaldszki Márk, Hámori Anett, Karácsonyi László Attila, Király Gábor, Kondor Attila, Szabó Eszter, Huszti János, Szabó Ábel, Pinczehelyi András.

Az ünnepélyes díjátadást 2011. november 17-én, a Szépművészeti Múzeum Barokk csarnokában rendezik. A műalkotásokat a régi mesterek társaságában állítják ki, abban a teremben, ahol II. Esterházy Miklós gyűjteményének egyes darabjai találhatóak. Azok, amelyek a múzeum gyűjteményének alapjául szolgáltak.

Esterházy Contemporary

A kortárs művészet támogatása az ESTERHÁZY CONTEMPORARY program keretében az Esterházy család egészen a XIX. századig végzett mecénási és műgyűjtő tevékenységének folytatása. Az Esterházy Alapítványok évek óta különféle módokon, például modern épületek építtetésével, fiatal zenészek vagy művészek pártolásával támogatják a kortárs művészetet.

Miközben számos múzeum vagy kulturális vállalkozás csak neves művészek retrospektív kiállításaiban gondolkodik, az ESTERHÁZY CONTEMPORARY a kortárs művészet megújítójaként és felfedezőjeként értelmezi saját szerepét. A projekt keretében olyan fiatal közép-európai művészek kapnak lehetőséget a kibontakozásra, akik – bár maguk mögött tudhatják első sikereiket – a nemzetközi porondon még nem ismertek.

Az ESTERHÁZY CONTEMPORARY célja, hogy a térség kortárs művészeti törekvéseit, valamint a művészek esztétikai irányultságát rendszerezetten bemutassa, gyűjtse, és lehetőséget adjon a vélemény- és tapasztalatcserére. A projekt egyik legjelentősebb része a kétévenként meghirdetett pályázat az Esterházy Művészeti Díj, „sponsored by Uniqa” elnyerésére.
Nem ez az egyetlen eleme e tevékenységnek. A három másik pillér:
- a Central Europe Revisited kiállítás-sorozat megrendezése,
- az alapítvány régi gyűjteményeire reflektáló kortárs művészeti projektek támogatása,
- kelet-európai kortárs művészeti gyűjtemény létrehozása.

Az ESTERHÁZY CONTEMPORARY Gyűjtemény 2004 óta a fenti elvek szem előtt tartásával szisztematikusan épül, s jelenleg 150 műtárgyat tesz ki. (Legutóbb a 2011-ben Budapesten megrendezett Art on Lake

kiállításhárom művészének, Kelemen Zénónak, Jiri Davidnak, és Kristof Kinteranak alkotásait vásárolta meg.)
A kiindulási pont az, hogy bár már 20 év telt el a vasfüggöny lebontása óta, még mindig nem történt meg Közép-Kelet-Európa művészeti életének és irányzatainak sem 1949 és 1989 közé eső, sem pedig a 89 utáni időszak feldolgozása és értelmezése.

Az ESTERHÁZY CONTEMPORARY ambiciózus célja, hogy eddig példátlan módon, összefüggéseiben és komplexitásában prezentálja és dolgozza fel a közép-kelet-európai művészetet, platformot nyújtva a legfiatalabb tehetségek bemutatkozására.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon

2024. november 11., 14:51

„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható” – így szól a Márton-napi jóslat. Eszerint kemény telünk lesz. De mit is ünneplünk Márton-napkor és milyen szokások, hagyományok kapcsolódnak hozzá?