Elképesztő sokba került ez nekünk
Alig öt hónappal az indulás után véget ér a Marslakók című köztévés napi sorozat. Bár kevés remény volt a megszüntetésére, az MTVA és Jáksó László producer belátta, hogy ebből már nem lehet többet kihozni.
Bár már július végén tudni lehetett, hogy egyelőre nem forgatnak új részeket a köztévés szappanoperához, a készítők akkor még bízhattak benne, hogy ez csak a takarékoskodásnak a része - írja az
Index.Szerdán azonban eldőlt, hogy a Marslakók már nem kerül vissza a képernyőre, az MTVA és a Marslakók Produkciós Kft. közös közleménye szerint a sorozat "nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket", és elismerték azt is, hogy "a sorozat iránt érdeklődő nézők száma elmaradt az elvárt mértéktől".
Hogy mindez mennyibe került nekünk? Az
atlatszo.hu -ra feltöltött szerződésrészlet szerint három év alatt kétmilliárd forintot fizetett volna az MTVA a gyártó cégnek, a Marslakók Kft-nek. A dokumentum szerint egy epizód ára 5,9 millió forint + ÁFA-ba (összesen 7 millió 493 ezer forint) került, amihez előkészítő munkákra a köztévétől 50 milliót érő kapacitás mellett 150 millió forint készpénzt is kaptak. Az egy bulvárlap szerkesztőségében játszódó sorozat – az egyszeri költségeket is figyelembe véve - az első három év költségvetése alapján havi bruttó 245 417 625 forintba került volna.Az MTVA-t az Index szerette volna megkérdezni arról, hogy valójában mennyit költöttek a félig fiktív, félig aktuális eseményeket feldolgozó sorozatra eddig, de csütörtök délelőtt óta nem kaptak választ, és Jáksó László kreatív producer sem válaszolt a megkeresésükre.
A szerződés alapján végzett saját számításaik szerint, ha a március 4-e óta adásba került 77 rész árát tekintjük, akkor minimum 576 millió 961 ezer forintba került a sorozat. Ha viszont a teljes költségvetés alapján visszaosztott havi költségeket számoljuk, akkor öt hónap alatt legfeljebb 1 milliárd 227 millió forintba került az adófizető állampolgároknak. A valós összeg valahol a kettő között lehet, mivel például a stúdió felépítésének az ára a napi költségvetésben nincs benne.
De mi okozta a Marslakók vesztét? Elsősorban az, hogy hiába gondolkodtak a közszolgálati szappanopera koncepcióján állítólag évek óta, a végeredmény sem a közszolgálati, sem a kereskedelmi tévézés elvárásainak nem felelt meg. Nélkülözte azokat az elemeket, amik egy szappanopera vagy bármilyen, eladható sorozat esetében elengedhetetlenek. Ilyenek például az érthető történetvezetés, a nézőket érdeklő szituációk, a szimpatikus karakterek vagy a napi sorozatokra jellemző meglepő csavarok.
Ezer sebből vérzett a 77 részt megélt széria. A legjellemzőbb problémája a teljesen életidegen párbeszédek és helyzetek sora volt, amit akár a magyar filmgyártás betegségének is nevezhetnénk, de ezt ráadásul egy bonyolult oknyomozással tetézték, ami a sorozatot nem minden nap nézők számára teljesen követhetetlenné tette a cselekményt.
Jáksó László kreatív producer azonban mindezt nem vette észre, mivel a Magyar Narancsnak adott interjújában a sajtóra fogta a sorozat sikertelenségét, ám ezt az állítását azonban a sorozat nézettsége egyáltalán nem igazolta.
Pontosan kiderült, hogy bőven voltak olyanok, akik esélyt adtak a Marslakóknak, de már az első pár epizód után lemondtak róla. A március 4-ei első két rész ugyan nem akasztotta ki az AGB Nielsen nézettségmérőit, de utólag visszanézve még így is szép eredménynek számított, hogy teljes népességben 358 ezren (6,8 százalékos közönségarány), a reklámozóknak legfontosabb 18-49-es korosztályban pedig 123 ezren (5,7 százalék) látták.
De már az első héten megindultak lefelé a lejtőn, míg április közepére már lemorzsolódott 40 ezer ember ember, majd június elején, amikor utoljára ment főműsoridőben, a Híradó után, a teljes népességben 178-199 ezren nézték (4,2-4,9 százalékos közönségarány), a fiatalok között pedig 28-48 ezer közötti nézőszámot (2-3,4 százalékos közönségarány) ért el.
A Marslakók június 29-én szabadságra ment, ami után az MTVA dönthetett volna úgy, hogy átpozicionálja a sorozatot, és a Maradj talpon! elé, vagy Az Este környékére helyezi át, de ennek az lett volna az üzenete, hogy lemondtak a nézettségéről, viszont szívesen fizetnek érte tovább.
"Örvendetes fejlemény, hogy az MTVA önkritikát gyakorolt. Ha valami nem hozza azt a nézettséget, amit várnak tőle, akkor ott a műsor teljes átalakításáról vagy megszüntetéséről kell dönteni, de ez egy sorozat esetében csak a megszüntetés lehet. Ebben az esetben az MTVA az egyetlen jó döntést hozta" - nyilatkozta az Indexnek Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemző Műhely közgazdász szakértője. Mint mondja, ez azonban nem feledteti a korábban hozott kevésbé jó döntéseket.
Urbán szerint felvetődik az a kérdés, hogy eddig mennyibe került a sorozat, és persze az is, hogy ennek milyen következményei vannak: lesz-e olyan döntéshozó, aki ezért az egész történetért vállalja a felelősséget és feláll, ugyanis jól működő szervezeteknél ennyi pénz eltapsolásáért valaki el szokta vinni a balhét" - összegezte véleményét a szakértő.
Kérdéseinkre az MTVA még nem válaszolt, Jáksó Lászlót pedig hiába próbáltuk telefonon elérni.