Elhunyt Bujtor István
Csütörtökön még jó híreket közölt a családja: „Dr. Szabados György főorvosnak és a Veszprém Megyei Kórház intenzív osztályának heroikus és önfeláldozó munkájának köszönhetően Bujtor István elhagyhatta a veszprémi kórházat, rehabilitációját Budapesten folytatják." Az öröm azonban hamar tragédiába fordult: Bujtor István péntek délután életét vesztette.
Elhunyt Bujtor István; a Balázs Béla-díjas színészt, rendezőt, a veszprémi Petőfi Színház igazgatóját 67 éves korában érte a halál Budapesten. A művészt a színház és a megyei önkormányzat saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.
Bujtor Istvánt hosszas kórházi kezelés után érte a halál pénteken. A veszprémi színház igazgatója július végén egy súlyos fertőzés miatt került kórházba. Napokig életveszélyes állapotban feküdt a veszprémi megyei kórház intenzív osztályán. Augusztus végén állapotának lassú javulásáról adtak hírt, csütörtökön pedig arról, hogy Bujtor István elhagyhatta a veszprémi kórházat és rehabilitációját Budapesten folytatják tovább. A Figyelőnet értesülései szerint a színművészt két napja a budapesti Állami Egészségügyi Központ intenzív osztályán kezelték; a portál információi szerint Bujtor Istvánnak már a Veszprémi Megyei Kórházból való átszállítása óta sem voltak agyi életjelei.
Mindenki méltatta
A veszprémi színházban az esti bemutató előtt emlékeznek meg Bujtor Istvánról, a direktorról Eperjes Károly, a teátrum művészeti vezetője mond méltatást. A színház előcsarnokában gyertyát gyújtottak Bujtor István emlékére, az igazgató gyászkeretes fényképét pedig az épület előtt helyezték el, hogy tisztelői leróhassák kegyeletüket.
Bujtor István halála kapcsán Bajnai Gordon miniszterelnök közlemény útján tudatta, hogy a művész "ahhoz a nagy színésznemzedékhez tartozott, amelynek tagjai generációk világlátását alakították művészetükkel. Mindig elemi erőt és mélységes emberséget sugárzott vásznon és színpadon". A kormányfő szerint a szakma, valamint a színház- és filmszerető közönség nagyrabecsülése, szeretete végigkísérte Bujtor István pályáját, életét.
A fővárosi önkormányzat nevében Horváth Csaba főpolgármester-helyettes közleményben arra emlékeztetett: Bujtor István filmszerepeivel és rendezéseivel új iskolát teremtett, miközben folytatta az igényes szórakoztatás magyar hagyományait. Budapesten a József Attila Színházban, majd a Vígszínházban nyújtott felejthetetlen alakításaira emlékezik a közönség.
Réz András esztéta azt emelte ki, hogy Bujtor István életművében mindig jól keveredtek a drámai alakítások a széles, harsány, jópofa jelenléttel; 45 éven át folyamatosan láthattuk különböző filmekben. "Ő volt a vagány nagymackó, időtlen figura, aki jött a krimiben és a kosztümös filmben, bohózatban, drámában egyaránt, és jól tette a dolgát, jelenléte természetes volt" - fogalmazott Réz András. Felhívta a figyelmet arra is, hogy bár az igazi tömegsikerekre, vígjátékokra mindig jobban emlékezünk, de Bujtor István számos komoly drámai filmben is nagyot alakított.
Bereményi Géza, aki a veszprémi színház pénteki bemutatójának a rendezője, azt emelte ki, hogy Bujtor István másfél éves ottani igazgatósága alatt újra élet költözött a Petőfi Színházba, jó darabválasztásaival visszacsábította a helyieket a teátrumba.
Kálomista Gábor producer szerint Bujtor István a modern magyar közönségfilm megteremtője volt. "Nélküle egészen más lenne a mai magyar film: az ő alkotásain több nézőgeneráció nőtt fel, én is sokat tanultam tőle, hálával emlékezem rá" - mondta.
Mécsesek és virágok a színház előtt
Mécsesek és virágok borították el Bujtor István gyászkeretes fotóját a veszprémi Petőfi Színház bejáratánál péntek este. Folyamatosan érkeznek az emberek, akik gyertyát gyújtanak, fejet hajtanak és csendben emlékeznek a pénteken elhunyt színművész-direktorra.
Az esti bemutató kísérőrendezvényeként 18 órakor kiállítás nyílt a színház aulájában Debreczeny Zoltán veszprémi festőművész alkotásaiból. A megnyitó kezdetén Bujtor István emlékére megszólalt a nézőtéri csengő, majd a résztvevők egyperces néma főhajtással emlékeztek.
A megnyitót követően a színház munkatársai, a társulat tagjai egy szál fehér rózsával vonultak a bejárat előtt álló gyászkeretes fotóhoz, mécseseket gyújtottak és könnyes szemmel, csendben emlékeztek. Fejet hajtott Bujtor István portréjánál Bereményi Géza is. A Kossuth-díjas rendező elmondta: a bemutatót, Szabó Magda regényének, a Régimódi történetnek színpadi változatát Bujtor István lelki üdvéért ajánlja fel a társulat. Bereményi szerint a színháztörténetben még nem volt arra példa, hogy a premier napján távozzon az élők sorából a színidirektor.
A 19 órakor kezdődött előadásra a legtöbben mécsesekkel érkeztek. Az emlékezők között volt többek között Rácz Jenő, a Veszprém Megyei Kórház főigazgatója, Lasztovicza Jenő, a színházat fenntartó Veszprém Megyei Önkormányzat elnöke, valamint Talabér Márta alelnök, de sorra érkeztek a teátrumhoz a színház társulatának azon tagjai, akik nem álltak színpadra.
"Furcsa ünnep ez. Bujtor István egy igazabb hazába költözése tört fényt ad az estének. Ez egy régimódi történet" - fogalmazott Eperjes Károly. A színház művészeti igazgatója a premier előtt elmondta, hogy Bujtor István szeretett volna meggyógyulni, de mégis megállt a szíve.
Eperjes Károly köszönetet mondott az orvosoknak, akik fantasztikus munkát végeztek, a családnak, valamint a hozzátartozóknak.
A Régimódi történet Bereményi Géza rendezésében nem sokkal 19 óra után elkezdődött a veszprémi Petőfi Színházban. A darabban a színház mintegy 30 színésze játszik Bujtor István emlékére a teltházas nézőtér előtt.