Elhunyt Angyal Mária
Életének 83. évében Budapesten elhunyt Angyal Mária rendező, a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja - áll a honlapján.
Angyal bölcsészdiplomával a kezében jelentkezett a Színművészeti Főiskolára, ahol 196l-ben szerzett rendezői diplomát. Pályáját a győri Kisfaludy Színházban kezdte, ahonnan 1964-ben a Komor István, Bozóky István nevével fémjelzett Szegedi Nemzeti Színház társulatához szerződött.
Kisebb megszakításokkal közel 20 esztendeig szolgálta az itteni teátrumot. 1973-’78 között a Kecskeméti Katona József Színházban tevékenykedett. Legjelentősebb szegedi rendezései az 1964-1973-ig, valamint az 1978-1987-ig tartó időszakra esnek.
Angyal Mária sokoldalú rendező volt, aki egyaránt otthonosan mozgott a prózai és zenés műfajok világában. Rendezett klasszikusokat, vígjátékot, bohózatokat, operettet, musicalt. Sikeres prózai munkái után egyre inkább a zenés műfaj felé fordult. A ’70-es években országos elismerést kiváltó opera rendezéseivel (Lammermoori Lucia, Rózsalovag, A sevillai borbély és a Faust) hívja fel a szakma és a közönség figyelmét. Fél évtizedes kecskeméti társulati tagságát ’79-ben ismét Szegedre teszi át. A legnehezebb időkre a Nagyszínház rekonstrukciójának éveire vállalt munkát ismételten a Tisza-parti városban. A színház évekig tartó száműzetése idején meghatározó szerepet vállalt a társulat, a közönség megtartásában. A moziszínház körülményei között is profiként dolgozott, kiváló előadásokat rendezett. Ezidőtájt főként operett rendezéseivel aratott sikereket. Máig emlékezetes többek között a Nebántsvirág, a Sybill, a Lilibárónő, a Mikádó, a Bob herceg, a Sztambul rózsája, valamint Három a kislány színpadra állítása. A moziszínházban klasszikus nagyszínházi sikereket produkált estéről estére. Angyal Mária nevéhez fűződik a ’80-as évek Puccini-repertoárjának: Pillangókisasszony, Tosca, Mannon Lescaut sikeres színrevitele is. A világ dolgaira a színház minden rezdülésére érzékeny művészt, embert Angyal Máriát tisztelték, szerették becsülték a színház társulatának tagjai, és köztiszteletnek örvendett a színházkedvelők körében is.
Utolsó szegedi színházi instrukcióit José Cura 2009-es vendégszereplése alkalmával a Tosca felújításakor adta.
Szegeden megkapta a népszerű Dömötör-díj életmű díját, egész itteni pályája elismeréseként pedig a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagjává választották - áll a megemlékezésben.