Elhallgatott titok
Közhelyszerű megállapítás, hogy egy jó könyvet mindenki tud írni, s az természetesen a saját életéről szól. Lévai Katalin eddigi írói pályáján igazolta, lehet öt jó könyvet is írni a saját életedről, annak legizgalmasabb epizódjairól, szívszorongató tanulságairól.
A legelső, nagy vihart kavart „Párnakönyv” az első szerelem és a lázadások korának regénye, azonnal a bestseller listák élére került. A „Vörös szőnyeg” tragikumba hajló szembenézés a színészi és emberi szerepjátszás csalfa vonzásával, választás igazi és mímelt értékek között. A „Varázskert” költői szépségű számadás a szerelemmel és önmagunkkal, ezért is foglal el különös helyet a Lévai-regények között. A „Hírnév” – ben a közéleti és művészi dicsőség csábításaival számol le, s az igazi emberi értékek mellett teszi le voksát a saját írói hangjára egyre inkább magára találó szerző. A „Hazugok és szeretők” közéleti és politikai pályafutását összegzi, még akkor is, ha hőse férfi. Ez nem akadályozza meg Lévai Katalint, akit a női lélek egyik legérzékenyebb ábrázolójaként ismertünk meg, hogy hitelesen jelenítse meg a politikai pályafutás és egy már eleve bukásra ítélt szerelem furcsa kacskaringóit.
Most megjelent regényében valami teljesen újat mutatott meg nekünk. Könyvének, a „Karácsonyi égboltnak” is van önéletrajzi ihletése – édesanyja zsidókat bújtatott a háború során – többek között édesapja is áldozatkészségének köszönhette életét. Történelmi családregény, amivel előrukkol (ha van ilyen műfaji meghatározás), rövid és tömör, sodró és érzelmes, középpontjában ezúttal is mély emberi érzelmek, és egy megható szerelem áll.
Lévai ezúttal a nehezebb utat választja. Gond nélkül képes mások bőrébe bújni, képes nemzedékeket bemutatni, korban és mentalitásban eltérő sorsokat összefogni, és izgalmas, krimiszerű oknyomozás keretében egymás mellett futtatni több cselekményszálat. Úgy használja az önéletrajzi elemeket, (miközben nem önéletrajzi regényt ír), hogy az olvasó azt érzi, maga is részese a lélektani nyomozásnak, saját élete élményeit és érzelmeit találja meg a könyv lapjain.
Egy szürke kalapdoboz kinyílik, elsárgult levelek kerülnek elő, s Laura, a regény hősnője családi titok nyomára bukkan. Elhunyt apja, István, akit makulátlan tisztaságúnak, családszeretőnek hitt, voltaképp egész életében kettős életet élt. Laura apránként megismeri apja hajdanvolt, titokzatos szerelmi életét, s közben váratlan dolog történik vele. Ahogyan feltárul a múlt, minden megváltozik körülötte, átalakul az élete, más lesz a viszonya az anyjához, a lányához, a férjéhez. Rátalál önmagára és meglepő döntéseket hoz saját, összekuszálódott életében.
Ki volt az ismeretlen szerelem? A könyv lapjain erre is fény derül. Közben választ kapunk olyan, a mai nemzedék számára is fontos kicsengésű kérdésekre, lehetett-e beteljesedett szerelem kontinensünk e sokat szenvedett vidékén két származásában, társadalmi hovatartozásában annyira eltérő fiú és lány között.
Klára, egy vezérkari tiszt lánya megmentette Laura apjának életét 1944-ben. István a háború után ezt azzal hálálta meg, hogy támogatta a lányt és anyját az internálásuk idején. Örökösen találkozó és elváló pályákon élték át 1956-ot, a konszolidáció esztendeit, a kibontakozást, sorsuk akár egy pénzérme két oldala, az egyik feltételezi a másikat. A szerző ezúttal is előtérbe helyezi a társadalmi nemek közötti kapcsolatok feszültségét, de ezúttal újszerű, történelmi összefüggésben mutatja be az ebből eredő konfliktusokat és megoldásokat.
Lévai Katalin hiteles és igaz válaszokat kínál, felmutatva három nemzedék, a sokat megélt és a családi titkot féltve őrző nagymama, a kutató Laura és megalkuvást nem tűrő, lázadó lánya, Nikó egymásba fonódó életét. Mit tanulnak a felfeslett rejtélyekből? Tiszteletet, a másik elfogadását, emberséget – manapság oly ritka értékeket. Aki többet akar megtudni az elmúlt több mint fél évszázad eseményeiről errefelé s tudni szeretné, hogyan él tovább bennünk, kapcsolatainkban, szerelmeinkben, elhallgatott titkainkban a nehéz évtizedek hordaléka, annak csak ajánlani tudom ezt a lebilincselő családregényt, mely izgalmas történet keretében ötvözi a személyes és a történelmi eseményeket.
Ferenci Károly