Egy finom alapmű: Julieta

2017. május 19., 08:35

Szerző:

Almodóvar megint a nők lelkét babrálja! De érzelmes, szertelen, nagy löttyös indulatoktól feldúlt, groteszk barokkja ezúttal megszelídült. A finom alapmű ugyanis, amelyet a Kanada Csehovjaként emlegetett, irodalmi Nobel-díjas Alice Munroe írt (akit a csend és a részvét írójának tartanak), megzabolázta rendezőnk szokásos szertelenségeit.

Ha pályája elején csak az Asszonyok a teljes idegösszeomlás szélén, a Mindent anyámról és a Beszélj hozzá címűeket csinálta volna meg, akkor is a legnagyobbak között emlegetnénk. De az utóbbi évtizedben műveinek többsége érdektelenné vált, vagy egyenesen riasztóvá.

Most újjászületett egy új világban. Az Ontario-környéki kanadai tájat Madrid színes utcáira és Galícia viharos partvidékére váltotta. És láss csodát: a történet spanyolföldön is működik, nem csak a sziklák, tavak, vörösfenyők, nyírek, jég és hó honában. Igaz, a Pireneusokból is el lehet szökni nyom nélkül. Vajon miért tűnik el egy húszéves lány az anyja szeme elől, akivel addig nagyon is jól megvolt?

Tekintsük hát – megoldásként – e szökést és a nyomozást érzelmes utazásnak a lelkifurdalások világába. Amelyből amúgy bőven jut a női szereplőknek. Az emlegetett furdalás meg olyan természetű, hogy könnyen csap át melodramatikus ösvényekre, téved a már-már giccselemekig nyúló, panasszal teli mellékutcákba.

Annál is inkább ki van téve a történet az efféle kísértéseknek, mert kevesebb benne az irónia, mint néhány más korábbi Almodóvar-filmben (Volver). Viszont a történet majdnem férfihősök nélkül bonyolódik, akiknek csak hézagpótló szerepük van e dramaturgiában. („Oh jaj, meg kell halni...”) Viszont színésznői – mint mindig ­­– remekek (Adriana Ugarte, Emma Suárez és a hátborzongatóan hitchcocki Rossy de Palma).

(Rendezte: Pedro Almodóvar.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!