Divattal az elfogadásért

A divat szinte észrevétlenül, mégis nagyon hatékonyan tud hozzájárulni az előítéletek csökkentéséhez, a társadalmi különbségek mérsékléséhez, a közvélemény alakításához,szemléletformálásához. A Romani Design a roma tradicionális öltözködés 21.századi újraértelmezésével szeretné közelíteni a roma és nem roma kultúrát.

2010. szeptember 20., 13:05

Szeptember 21-től az Iparművészeti Múzeumban bepillantást nyerhetnek a látogatók gazdag roma családok életébe, a roma tradíciók ápolásának múltjába és jelenébe, illetve egy olyan kiállítást tekinthetnek meg, amely roma és nem roma alkotók pályamunkáiból készült a roma kultúra elemeit felhasználva. Az

estkiemelkedő fénypontjaként pedig a kifutón látható lesz a Romani Designúj kollekciója. Az est házi gazdája Hajós András, az estét megnyitja Szalóki Ági.

Az Amaro Trajo "Életünk" Roma Kultúráért Alapítvány a Romani Divat Stúdióval együttműködve idén nyáron nyilvános kétfordulós pályázatot hirdetett. Olyan, a roma kultúra iránt érdeklődő, kreatív, a tradíciókra fogékony tervezők munkáit várták, akik hivatásuknak érzik segíteni a kultúrák egymás mellett élését, a roma kultúra kincseinek átmentését, életben tartását a XXI. században.

A pályázatra több, mint 250 pályamű érkezett be, és a szakmai zsűri 85 pályamunkát választott ki, amelyekből 45-öt tekinthetnek meg az Iparművészeti Múzeumban szeptember 21-én. A pályamunkákon kívül a Kortárs Romani alkotóműhely keretén belül készült alkotások is láthatók lesznek. A kiállításon többek között párnák, nyomott faliképek, tapétaminták, lakásbelsők láthatóak. Különlegesség, hogy gazdag roma családok otthonába is bepillantást nyerhetünk.

A kiállított tárgyak között szerepelnek nagyon régi családi fotók eredeti állapotukban, úgy, ahogyan a családok ma is díszítik velük a lakásbelsőiket. De láthatók lesznek 50-60 éves eredeti ruhák, valamint gyűjtött anyagként fotódokumentáció a viseletről.