Családregények

2013. szeptember 27., 20:56

Bár az idei nyolcadik Rubicon a fiatal Lajos királyt emelte címlapjára, amint ragyogó páncéljában elindul végzete felé, s a hónap témája így a mohácsi csata lett (amelyet a megszokott magas színvonalon jár körül a folyóirat, bemutatva a tényeket, a magyar és a török hadsereg közötti különbséget, a csata helyszínének kiválasztási dilemmáit és a lehetőség szerint cáfolva a leginkább elterjedt tévhiteket, legendákat), a legérdekesebbek mégis a három főúri családot bemutató írások.

A Festeticsekről, Grassalkovichokról és Károlyiakról szóló elemzés nemcsak adatgazdag, szórakoztató és árnyalt írás – minden családnál részletesen kitérve arra a személyre, aki igazán megalapozta a vagyont és hírnevet –, hanem a történelmi idő változásáról és siker és kudarc viszonylagosságáról is pompás képet ad. Hiszen világosan nyomon követhetjük, mi kell ahhoz, hogy egy család kiemelkedjék, és elfoglalja helyét egy ország társadalmának legmagasabb polcain – és aztán végigkísérhetjük azt is, miként enyészik el vagyon, rang, hatalom még azoknál a családoknál is. Ahol az utódok méltók az elődökhöz, ott is néhány nemzedéknyi csupán egy főúri család története: két-háromszáz év már különleges adománynak számít a sorstól. Ez megnyugvással szolgálhat azoknak, akik ellenségei a kasztrendszernek meg az előjogoknak, és tanulságul szolgálhat azoknak, akik azt hiszik, a hatalmat és vagyont örök időkre lehet birtokolni.

És akinek mindez nem elég, olvashat az oroszlános címerek történetéről (a különféle címerek különféle oroszlánjairól), Hitler híres különvonatáról és Széchenyi István Naplójának humoráról is. Hiába, a Rubicon a megjelent különszámok nélkül is, mint mindig, külön szám.

Nádas Sándor