Családi hagyomány, társasági élet – Színházi műhellyé vált a Rózsavölgyi Szalon

2017. május 14., 15:53

A Rózsavölgyi Szalon létrehozója és művészeti vezetője, Zimányi Zsófia korábban tizenöt évig a Tavaszi Fesztivált, majd két évig a Thália Színházat vezette. A hatalmas művészeti rendezvények irányítása után új kihívást jelentett 2012-ben a kicsi irodalmi kávéház megalapítása. Számára ez a családi kulturális hagyomány folytatását is jelentette. A nagymamája annak idején vasárnapi irodalmi szalont működtetett a lakásában, és később sokat mesélt unokájának arról, milyen is volt a harmincas évek izgalmas polgári szalonvilága. Zimányi ezt a légkört és kulturális pezsgést akarta újra megteremteni a Rózsavölgyiben, bár hamar kiderült: a belvárosi közönség a zenés pódiumestek helyett nyitottabb a színházi bemutatók iránt.

A Rózsavölgyi mára egyedülálló színházi műhellyé vált. Mintegy 1200 kulturális eseményének körülbelül nyolcvanhétezer nézője volt. Gyakran kérnek fel hazai szerzőket darabírásra. Évente háromszáz előadást tartanak, és 378 művész lépett fel eddig náluk. Itt a nézők olyan közelségbe kerülhetnek kedvenc színészeikkel, amire máshol nincs lehetőség, ugyanakkor a szalon a társasági élet fóruma is.

Zimányi Zsófia a 168 Órának elmondta, a siker minden várakozásukat felülmúlta:
– Eddig 49 bemutatónk volt, és én továbbra is olyan darabokat szeretnék a Rózsavölgyi Szalonba hozni, amelyek Magyarországon először láthatók vagy ősbemutatók. Ettől legfeljebb akkor tértünk el, ha általunk nagyon tisztelt művész kérésének szeretnénk eleget tenni, mint például Jordán Tamásénak, akinek az önálló estje a legrégebbi és egyik legsikeresebb produk­­ciónk. Nekünk az az erősségünk, hogy olyat csinálunk, ami máshol idehaza nincs, és ezért jönnek be hozzánk nézőink.

S. ZS.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!