Búcsú Európától

2017. április 5., 17:39

Szerző:

Stefan Zweig bizony migráns volt, „másik helyre költöző”, amit a szó elsődlegesen jelent. És politikai menekült. Megvolt rá az oka: zsidó volt, békepárti, Európa-párti a behemót és vérengző birodalom árnyékában.

Sokfelé forgott a világban. A harmincas évek derekától leginkább Ame­­rikában reménykedett. Mindenhol elismert íróként fogadták, a PEN kongresszusán ünnepelték. A nácik teremtette honi helyzetet nem kommentálta, noha ekkor már lobogtak a könyvmáglyák, és tudni lehetett: ahol könyveket égetnek, ott csakhamar az emberekre is sor kerül. Valamiféle régimódi tisztesség gátolta a kritikában, a legbelső hűség megtagadásában. Brazíliára, a kevert kontinens országaira úgy tekintett, mint a jövő együttélési modelljeire, ahol nem állítja szembe az embereket a faji, politikai, vallási elkülönülés. Hisz minden megosztottság tragikus – hangsúlyozta a germán felsőbbrendűség agresszív hirdetésének korában.

A búskomor osztrák életét kitölti a menekülés. Sok vészhelyzetben lévő barát, ismerős reméli, hogy Zweig segíthet. Ám hírnév ide, kapcsolatok oda: ő sem mindenható. A lehetetlenség és a tehetetlenség súlya nyomasztó. Az önvád mindenhol megtalál.

A dráma lefojtottsága a tempót visszafogja. A film nem tesz engedményeket a népszerű, könnyített befogadásnak. Sehol egy dokumentumfelvétel a frontról, egy temperamentumos látványosság, egy váratlan fordulat. Ezért az események inkább csak illusztratív szerepet játszanak az ismert emberi sorsban.

1942 februárjában, amikor a japán katonai terjeszkedés, Rommel afrikai előnyomulása, az Amerika partjainál támadó német tengeralattjárók veszélye már a nácik, fasiszták győzelmét ígérte, Zweig lelki tartalékai elfogytak. Belezakkant a kilátástalanságba. Elpusztította magát.

(Rendezte: Maria Schrader)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!