Bill Gates elmondja, hogyan kell elkerülni a klímakatasztrófát - könyvajánló

A milliárdos filantróp könyvet írt a klímaváltozásról, és bár számos kérdést megpróbál megválaszolni, legalább annyi új kérdés fogalmazódott meg bennünk az olvasás során.

2021. június 5., 09:02

Szerző:

A klímaváltozás napjaink egyik megkerülhetetlen témája, és bár egyre többen válunk tudatos vásárlóvá, vagy épp állunk át a hulladékmentes (zero waste) életmódra, a rendszerszintű változtatásokhoz szükséges tervek még csak a fejlett, nyugati országok kormányzatainál merültek fel, és ezek is sokkal inkább csak hosszútávú célként tekintenek a klímasemlegesség elérésére. Papíron kevesen mennek szembe a "zöld hullámmal", és így a vezető piaci vállalatok is egyre több forrást fordítanak a megújuló energiák kutatására, fejlesztésére. Sok esetben azonban úgy teszik mindezt, hogy közben ők a legnagyobb szennyezők.

Ezért is furcsa milliárdosoktól meghallgatni azt a dorgálást, hogy az átlagember nem szentel elég figyelmet a környezetvédelem iránt.

Bill Gates “Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát” című könyve is hasonló szellemiséget ad át olvasás közben. A filantróp milliárdos azonban már önironikusan, a könyv elején elismeri, hogy nem biztos, hogy az ő tollából lesznek hitelesek a klímavédelemmel kapcsolatos útmutatások; annak ellenére, hogy éveket dolgozott azon, hogy közérthető formában mutassa be a legfrissebb kutatások eredményét, valamint egy tervet, amelynek mentén az emberiség elkerülheti a klímakatasztrófát.

Gates vagyona jelentős részét csoportosította át az elmúlt években környezetvédelmi innovációk kutatására, azonban véleménye szerint az effajta kutatások mellett hatalmas szükség van az emberek megfelelő edukációjára a témával kapcsolatban. Sokaknak ugyanis még napjainkban is, amikor már érezhető a klíma változása, csupán megfoghatatlan fogalomnak tűnik a globális felmelegedés. A milliárdos jól ismeri fel a problémát, azonban meggyőző válaszokat nem ad arra, hogyan lehetne eljuttatni az alsó-középosztály tagjaihoz, a fejlődő országok lakóihoz is azt a fajta tudást, amivel érdemben fel lehetne lépni a negatív folyamatok ellen.

Kicsit zavarba ejtő, hogy a kötet során Gates mennyit hivatkozik a feleségével, Melindával közösen véghez vitt karitatív tevékenységekre, főleg a válásuk tudatában, és hogy mi állhatott annak hátterében. A kötet ettől eltekintve rendkívül aktuális, ugyanis tavalyi kiadvány lévén – Magyarországon idén májusban adták ki a könyvet – szó esik benne a koronavírus-járvány hatásairól is. Elgondolkodtató, hogy a járvány miatt tavaly év elején szükségszerűvé vált lezárási hullám következtében is

csupán öt százalékkal tudtuk csökkenteni az üvegházhatású gázok kollektív kibocsátását.

Úgy, hogy hónapokig szinte teljesen leállt a termelés, a fuvarozás, amiből hatalmas gazdasági visszaesés következett. Hogy kontextusba helyezzük ezt a számot, tudni kell, hogy a tavalyi évet megelőzően átlagosan ötvenegy milliárd tonna üvegházhatású gáz került globálisan a légkörbe. Néhány évtizeden belül azonban Gates szerint ezt a számot nullára kellene csökkenteni.

Ez az első blikkre teljesen irreális elképzelés Gates szerint nagyon is elérhető, amennyiben az egyes kormányzatok összehangolva, szisztematikusan hoznak szabályozásokat a klímavédelem érdekében. Azonban látva a világon zajló jelenlegi tendenciákat, nehéz elképzelni, hogy néhány évtized alatt olyasféle változások menjenek végbe az energiafelhasználás fejlesztése terén, mint amilyet utoljára az ipari forradalom idején lehetett látni.

A Microsoft alapítója túlzott optimizmussal és az emberi tényezők figyelmen kívül hagyásával tesz biztató kijelentéseket, és a legtöbb esetben nem számol kellő mértékben azzal a lobbierővel, amivel egyes vállalatok, politikai erők, vagy épp az olajlobbi gátolja a megújuló energiaforrásokra való áttérést. A könyv ezekről csak nagyon vázlatosan számol be, és az olajlobbi hatásáról szinte említést sem tesz.

A kötetben ugyan Gates még azzal az érvrendszerrel áll ki a fosszilis energia mellett, hogy ez még mindig olcsóbb, mintha a megújulóba fektetnénk, és a környezetkímélő termékeknél még évtizedekig számolni kell a "zöld felárral". Azonban számos kutatás bizonyítja, hogy már napjainkban is, de egy-két éven belül biztosan a megújuló energiaforrások lesznek az olcsóbbak. Elborzasztó adat lehet sokaknak, hogy napjainkban a világ energiatermelésének kétharmadát fosszilis üzemanyagokkal termelik. Ennek ellensúlyozásához pedig könnyedén felmérhető, hogy nem lesz elég, hogy a tehetősebb városi polgárság átvált elektromos autóra, tömegközlekedésre, vagy biciklire pattan.

Az általános adatok keretbe foglalása mellett javaslatokat is felvet a Microsoft alapítója, ami azonban még mindig csak a hurráoptimistáknak nyújthat megnyugvást.

Eszerint a jelenlegi ötszörösét kellene kutatás-fejlesztésre (K+F) fordítani, valamint az államnak infrastruktúrát kell biztosítani annak érdekében, hogy piachoz segítsék az innovációs cégeket. Végül pedig meg kell adóztatni a legnagyobb szennyezőket, és alapvetően újra kell gondolni az energiaipari szabályozásokat minden országban.

A milliárdos filantróp kötete nem egy könnyed olvasmány, telis-tele van száraz adatokkal, táblázatokkal, tudományos háttéranyagokkal, amik azonban elengedhetetlenek ahhoz, hogy valódi ismeretterjesztő munkáról beszélhessünk. Becsülendő az a kutatás, amit Gates beletett a kötet elkészítésébe, mindazonáltal a téma iránt elfogult, a klímaváltozás megállítását aktívan támogatók számára egyszerű zöldre mosást (greenwashing) idéző maszatolás/okoskodás lesz a kötet. Fel kell ismerni ugyanis, hogy Gatesnek sokkal komolyabb eszközei is lennének a klímaváltozás elleni harcban, mint egy ismeretterjesztő könyv megírása. Ha viszont valaki csak alapismeretekhez szeretne jutni a klímaváltozással kapcsolatban, mindképp érdemes elolvasnia a Libri által forgalmazott kötetet.

(Kiemelt kép: Bill Gates - Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát című könyve. Fotó: Dimény András)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.