Bemutató a Budapesti Kamarában: Tisztogatás

A finn-észt származású Sofie Oksanen Tisztogatás című művéből készült drámát mutatják be december 17-én, szombaton a Budapesti Kamaraszínházban. A nagy sikerű regény már számos irodalmi díjat nyert és közel negyven nyelvre lefordították. A darab a hatalom, a szexuális erőszak, a szégyen természetrajzáról szól, és azt vizsgálja, mi a túlélés ára.

2011. december 17., 09:50

Két nő, két sors, két korszak, két titok, két bűn – amelyek valahol összefonódnak.

Az idős nő /Aliide Truu/, aki magányosan él az erdőszéli házban, egy reggel ájult, fiatal lányt /Zara/ talál az udvarán. Amikor a lány magához tér, kiderül, hogy menekülőben van, de hova…és ki elől? A két nő kapcsolatán keresztül feltárul az idős asszony szörnyű titkokkal teli múltja is, ő is folyton „menekülőben” van.


Az előadás két generáció párhuzamos, de mégis egymásba kapcsolódó sorsán keresztül mutatja be a XX. századi történelem magánbűnökké átmosódó borzalmait, az áldozatokat, akik bűnössé válnak végső kétségbeesésükben, szégyenükben. Szól még szerelemről, a meneküléshez örökké készenlétben tartott bőröndökről, a hideg kőről, az illúziókat rejtő erdőről, egy némaságot választó anyáról és a szexuális kiszolgáltatottság történelmi korokon, társadalmi formákon átnyúló azonosságáról.


A mű egyszerre az emberi gyarlóság és a diktatúrák mechanizmusának hiteles természetrajza.

A darab másik problémája a túlélés, mint feladat. De mibe kerül a túlélés? „Csizma leszel vagy fej, amire a csizma rátapos”?

A bemutató előtt készült beszélgetést Sopsits Árpád rendezővel itt hallgathatja meg.