Ausztrália magyar szemmel – A szabadság, egyenlőség, testvériség országa

2017. május 18., 09:05

Vajta Gábor 1952-ben született Vácott, orvosi diplomát szerzett, de hallásromlása miatt nem praktizált. Éles irányváltással háziállat-embriológus lett Gödöllőn, de aztán munkahelyi konfliktusai miatt távoznia kellett. Dániában ajánlottak neki munkát, és családjával, két kisgyerekkel 1994-ben Koppenhágába ment. Több mint húsz éve egyik szakmai találmánya miatt Melbourne-be hívták. Annyira megszerették Ausztráliát, hogy később végleg áttelepültek oda.

Nemrég jelent meg itthon Idelent – Ausztrália egy bevándorolt szemszögéből című könyve, amelyben sok humorral rengeteg érdekességet mesél a szigetország történelméről és jelenéről. A szerző szerint Ausztráliában valósult meg leginkább a szabadság, egyenlőség, testvériség demokráciája.

E-mailben küldött kérdéseinkre azt írta: „Eleinte tartottam Ausztráliától, mert Amerika-verziónak véltem, amit én zsigerileg utálok. Aztán ahogy megérkeztünk ide, rájöttem: ez az ország nagyon-nagyon más. Valahol Skandinávia párosul egy elképesztően szabad, toleráns és – nem tudom másképp fogalmazni – klassz világgal.”

Hozzátette: „Még 1997-ben, első melbourne-i látogatásunkkor is kitűztük március 15-én a kokárdát mindannyian a családban. Aztán láttam, kik hordják, mire használják odahaza. Láttam, mi történik ott. És önszántamból már egyre ritkábban megyek haza.”

Könyvét azért is írta, mert úgy véli, a magyarok alig ismerik a valódi Ausztráliát, és „a sorok között elrejtve – talán nem is nagyon elrejtve – ott a segítő szándék az otthoniaknak, hogy lehet így is élni, csak meg kell próbálni”. Az író végigfotografálta Ausztráliát. Kötetéhez készített képeit az Idelent Facebook-oldalán tette közzé.

S. ZS.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!