Arcterápia szobrokkal

A milánói dizájnhéten.

2021. szeptember 1., 22:52

Szerző:

Az érzelmek fontosságára irányítja figyelmünket gigantikus arany, ezüst, pink és metálkék arcszobraival Richard Yasmine libanoni bútorszobrász és digitális művész, akinek installációi most a milánói dizájnhéten szerepelnek. A világ arca (Il viso del mondo) című projektjét a popkultúra élénk színei és karakterei inspirálták. Geometrikus körgallérokkal díszített szobrai mintha óriási babafejek vagy rajzfilmfigurák lennének, színes parókában, arcvonások nélkül, talán éppen ezért is letisztultságot, nyugalmat, már-már empátiát sugároznak.

Magasfényű, rozsdamentes acél felületük visszatükrözi a környezetüket, tehát a hatalmas arcok valójában az őket nézők érzelmeit láttatják. Így válik interaktívvá a műalkotás és közösségivé, hiszen az emberek egymást is felfedezhetik a szobrok arcában. A bejrúti alkotó azért választotta témájának az arcot, mert szerinte ez az egyik legfontosabb szervünk, egy dinamikusan változó vászon, kommunikációs képernyő és a társas kapcsolatteremtés eszköze, ami számtalan érzelmet tud drámai erővel megjeleníteni.

„Az arcszobrok segítenek kapcsolatba kerülni a legbensőbb énünkkel. Miközben nézzük őket, egyszerre elmélyült és tudatos állapotba kerülhetünk, így meghallhatjuk a lelkük hangját és kívánságait. Ez egyfajta terápia, ami segít ez elmének helyreállítani az önbizalmat, a harmóniát a lélek, az egó és a tudat között” – mondta Yasmine a Designboom művészeti portálnak.

A dizájner régóta készít geometrikus, hibrid tárgykollekciókat, Milánóban kiállítanak ezekből is kettőt: a Flowing Fragments (Hullámzó részletek) a bútorgyártás közben keletkező hulladékot hasznosítja újra székként és asztalként használható szobrokként. Az After Ago (Után előtt) betonból, akrilból, kartonból és kerámiából gyártott, kézzel festett kollekciója a több mint 200 ember életét követelő 2020-as bejrúti robbanás emlékére készült. A tárgyak egyszerre szimbolikusak és funkcionálisak, akad köztük tálca, polc, gyertyatartó és váza.

A minden oldalukon végigfutó, optikai illúziót keltő csíkok Bejrút kettős természetét, és az ebben vibráló feszültséget jelenítik meg: a fekete szín a fájdalmas múltat és a kiszámíthatatlan jövőt jelképezi, a fehér a béke és a biztonság iránti vágyat. Yasmine az Instagram-oldalán a munkái mellett szeretett városát is bemutatja saját street fotóin.

(Kiemelt kép: A verseny győztesének járó trófea, a Senza Fine a milánói dóm előtt. Fotó: Miguel Medina / AFP)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.