Amikor a pajzs beszakadt...

E kötet szerzőjének apai nagyapja a kiegyezés táján még pálinkafőzéssel kereste a kenyerét Csehországban. Tehetséges fia a csőd után félbehagyta a gimnáziumot. Prágába, Párizsba, Bécsbe, majd Pestre került, számos gazdasági társaságot alapított, működtetett, végül Ferenc Józseftől báróságot kapott, és a Főrendiház tagja lett. Nagy ember.

2015. március 5., 11:50

A szerző anyai nagyapja „szilvalekváros Weissként” kezdte, majd konzervgyáros lett, fémfeldolgozó, fegyverkészítő, autó-, motor- és repülőgyártó. Csepeli Weiss Manfrédként tartja számon a magyar ipartörténet. 1918-ban báróságot kapott és ugyancsak főrendiházi tag lett. Gyárában a nagy háború idején harmincezeren dolgoztak, fizetett szabadsággal, nyugdíjjogosultsággal, ingyenes orvosi kezeléssel, kórházzal, szanatóriummal, bölcsődével. Zseni volt, lelkiismeretes és dúsgazdag.

A rokonsághoz tartozott a Mauthner família, a Nyugat-mecénás Hatvany-Deutschok, a műgyűjtő Herzog család, a Gyáriparosok Országos Szövetségét elnöklő Chorin Ferenc (Horthyhoz bejáratos felsőházi tag) és mások.

A banki, kereskedelmi és ipari arisztokrácia gazdasági és politikai súlya igen nagy volt. Esküvőjük alkalmával a szerző szülei 6000 holdas birtokot kaptak az örömapától. Az ebédlőben 28 személyre terítettek, a hét végén a vacsorához szmoking és estélyi ruha dukált. Természetesen volt teniszpálya, fürdőmedence és park. Az alkalmazottak házaiban is villanykörte világított és vezetékes víz folyt.

A pesti házban tízezer kötetes a könyvtár görög, latin, olasz, angol, német, francia, magyar irodalommal. Az apa, Kornfeld Zsigmond támogatta a Nyugatot, a népi írókat, a Magyar Nemzetet. Ő volt az iregi templom kegyura.

A derekegyházi Weiss Manfréd-birtokon (tízezer hold) olyan vendégek fordultak meg, mint Bethlen István, Kállay Miklós, Keresztes-Fischer Ferenc, Horthy Jenő. „A mi társadalmi és gazdasági pozíciónk pajzsnak látszott” – mondja a szerző. Aztán bejöttek a németek, és megkezdődött a végjáték, amelynek hiteles és érdekes tanúja a szerző.

(Kornfeld Tamás: Nem mindennapi élet. Corvina Kiadó.)

Erdélyi S. Gábor

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.