Amikor a pajzs beszakadt...
E kötet szerzőjének apai nagyapja a kiegyezés táján még pálinkafőzéssel kereste a kenyerét Csehországban. Tehetséges fia a csőd után félbehagyta a gimnáziumot. Prágába, Párizsba, Bécsbe, majd Pestre került, számos gazdasági társaságot alapított, működtetett, végül Ferenc Józseftől báróságot kapott, és a Főrendiház tagja lett. Nagy ember.
A szerző anyai nagyapja „szilvalekváros Weissként” kezdte, majd konzervgyáros lett, fémfeldolgozó, fegyverkészítő, autó-, motor- és repülőgyártó. Csepeli Weiss Manfrédként tartja számon a magyar ipartörténet. 1918-ban báróságot kapott és ugyancsak főrendiházi tag lett. Gyárában a nagy háború idején harmincezeren dolgoztak, fizetett szabadsággal, nyugdíjjogosultsággal, ingyenes orvosi kezeléssel, kórházzal, szanatóriummal, bölcsődével. Zseni volt, lelkiismeretes és dúsgazdag.
A rokonsághoz tartozott a Mauthner família, a Nyugat-mecénás Hatvany-Deutschok, a műgyűjtő Herzog család, a Gyáriparosok Országos Szövetségét elnöklő Chorin Ferenc (Horthyhoz bejáratos felsőházi tag) és mások.
A banki, kereskedelmi és ipari arisztokrácia gazdasági és politikai súlya igen nagy volt. Esküvőjük alkalmával a szerző szülei 6000 holdas birtokot kaptak az örömapától. Az ebédlőben 28 személyre terítettek, a hét végén a vacsorához szmoking és estélyi ruha dukált. Természetesen volt teniszpálya, fürdőmedence és park. Az alkalmazottak házaiban is villanykörte világított és vezetékes víz folyt.
A pesti házban tízezer kötetes a könyvtár görög, latin, olasz, angol, német, francia, magyar irodalommal. Az apa, Kornfeld Zsigmond támogatta a Nyugatot, a népi írókat, a Magyar Nemzetet. Ő volt az iregi templom kegyura.
A derekegyházi Weiss Manfréd-birtokon (tízezer hold) olyan vendégek fordultak meg, mint Bethlen István, Kállay Miklós, Keresztes-Fischer Ferenc, Horthy Jenő. „A mi társadalmi és gazdasági pozíciónk pajzsnak látszott” – mondja a szerző. Aztán bejöttek a németek, és megkezdődött a végjáték, amelynek hiteles és érdekes tanúja a szerző.
(Kornfeld Tamás: Nem mindennapi élet. Corvina Kiadó.)
Erdélyi S. Gábor