A világ fogyatékos alkotók szemén keresztül

November 17. és 20. között a prágai Inventura Filmszemlén fogyatékos alkotók mutathatják meg tehetségüket. A magyarországi Forgató Filmcsoport is képviselteti magát, így az induló filmek közt szerepel Kerecsendy Vilmos Oska Bright filmfesztiválon már díjnyertes filmje a 35 km, Kiss Zoltán Kicsifilm című alkotása, valamint a Kalmár Mártonnal közösen készített Mozaik című animációs produkció.

2010. november 17., 09:53

November 17-20 között rendezik meg Prágában az Inventura filmszemlét. Európa egyik neves filmfesztiválja 2005 óta ad lehetőséget a fogyatékos alkotóknak, hogy megmutathassák tehetségüket az újságírás, filmezés és a művészet - így például a színjátszás - különféle területein. A tapasztalat azt mutatja, hogy egyre nagyobb az érdeklődés az ilyen típusú fesztiválok iránt, míg a szervezők célja, hogy segítsék az alkotók tehetségének kibontakozását és nyissák őket a nagyvilág felé.

Több európai ország mellett Magyarország is képviselteti magát a fesztiválon, a Nézőpont Váltás mesterkurzusán résztvevő hallgatók közül Kiss Zoltán, Kerecsendy Vilmos és Kalmár Márton filmjei indulnak a szemlén. A filmes kurzus immár tizenegy éve működik, és ezalatt az idő alatt több mint 100 hallgatót képeztek filmessé. A Forgató Filmcsoport tagjai (Kalmár Márton, Kerecsendy Vilmos, Kiss Zoltán) 2006 óta tanulnak filmezni, azóta Liling Tamás segítségével aktívan dolgoznak filmjeiken. A méltán sikeres és tehetséges trió Mozaik című animációs filmjével indul az idei Inventurán, de Kiss Zoltán Kicsifilm és Kerecsendy Vilmos 35 km című egyéni alkotásait is benevezték az indulók közé.

Utóbbi a tavaly őszi Oska Bright filmfesztiválon elnyerte a legjobb dokumentumfilm díját, de a nemzetközi elismerés kapcsolati tőkét is adott a csapatnak. „A tavalyi brightoni szemlére egy Magyarországon dolgozó brit kollégánk hívta fel figyelmünket, az idei prágai eseményre pedig már maguk a cseh kollégák, akikkel 2009-ben Angliában ismerkedtünk meg. Ugyanez a csapat hívta fel figyelmünket amerikai, illetve kanadai filmszemlékre is” - mondta el Liling a Közelképnek.

Az Oska Bright csapata 2003 óta segít a fogyatékos embereknek elkészíteni saját filmjeiket, hogy bemutathassák a közönségnek ezen emberek egyedi és inspiráló látásmódját. A két évente megrendezésre kerülő fesztivál missziója megegyezik az Inventuráéval, nem véletlen, hogy a szervezők között folyamatos az együttműködés. Az Oska Bright csapata a rendezvények között sem tétlenkedik: Anglia szerte és világszerte egyaránt szerveznek filmvetítéseket, hogy minél több emberrel megismertessék az alkotók munkáit. „Személyes tapasztalataink egyelőre csak a brightoni fesztiválról vannak, ahol azt láttuk, hogy a fesztivál mögött a hazainál jóval komolyabb társadalmi összefogás van, mind civil, mind kormányzati oldalról.”

Ami a Forgató Filmcsoport tagjait illeti, bár mindhárman eltérő egyéniségek, az élet szorosan összekovácsolta őket. Ugyanott, a vácegresi Frim Jakab Lakóotthonban élnek, ahol rendszeresen folyik a kreatív alkotói munka. Különböző tréningeken, drámajátékokon fejlesztik tudásukat és ötletelnek következő filmjeik témáin, az otthon vezetőjével, Papp Zoltánnal és segítőjükkel, Szűcs Ágival. „Előre megcsinálom a sztori magazint (story boardot készítenek - a szerk.) és megjegyzem, hogyan kell felvenni a filmre”- árulta el filmezési technikáját Vilmos. 35 km című filmje is így készült, amelynek történetét saját élete inspirálta. Zoli a drámajáték órák egyik eleméből is merített már filmes anyag alapot, történt ugyanis, hogy szobor állítás közben kedvenc énekesét, Jimmyt jelenítette meg, és ekkor találta ki, hogy tudósítást készít az énekesről. Természetesen Marcitól is megkérdeztük hogyan készít el egy filmet.”Hát nálam úgy készül az alkotás, hogy megnézek egy filmet vagy egy sorozatot és ezt a filmet fel szeretném venni kamerával. Ha este lefekszek az ágyba, akkor ezt átgondolom, és kitalálom hogyan csináljam meg a filmet.” Ágitól megtudtuk, hogy az egyik filmes tréningen Marci tornádóról készített tudósítást, mivel nagy kedvence a Twister című film.

„A film egy szórakozás nekünk”- foglalta össze Zoltán, míg Marcit az motiválja, ahogy a kamerán keresztül láthatja az embereket, a világot. Vilmos szerint „jó a filmforgatás, a mozi, meg a tánc, a csajok (közben vigyorog és dörzsöli a tenyerét), a kávézás és a díjátadás.” Maradandó élmény volt a forgatócsoport számára a brightoni filmszemle, és a díjátadót követő diszkó, ahol rengeteget táncoltak, különösen Marci. „Marci nagy rajongója a 70'-80'-as évek diszkó slágereinek, így végül több hetes kutatás után sikerült rájönnünk, melyik számról beszél folyamatosan. Kenny Loggins az előadója, és mély nyomot hagyott benne, ahogyan egy magas nővel táncolt rá."
Ha pedig a siker titkáról kérdezzük őket, csak mosolyognak; nekik a legfontosabb érzés, hogy örömüket leljék abban, amit csinálnak. „Azért szeretek filmeket csinálni, mert nagyon tetszenek a filmek, mert örömet csinálni, meg odafigyelek, hogy jó film legyen. Csak ennyi.”