A nomádok földje és a Netflix tarolt az idei Oscaron

Nem kevés történelmi pillanat történt idén az Oscaron: Chloé Zhao második nőként viheti haza az arany szobrot, a legjobb női mellékszereplő díját egy koreai színésznő, Jun Ju Dzsung nyerte.

2021. április 26., 06:41

Szerző:

Idén 93. alkalommal rendezték az Oscar-gálát, ahol a járvány miatt elmaradt a vörös szőnyeges felhajtás, a díjakat mégis olyan korábbi nyertesek adták át, mint Renée Zellweger, Joaquin Phoenix, Brad Pitt és Reese Witherspoon.

Az Oscar-gála producerei, köztük Steven Soderbergh korábban elárulták, hogy szakítva a hagyományokkal két helyszínen szervezik meg a díjátadót: a Los Angeles-i Dolby Színházban és a 13 kilométerrel odébb lévő, gyönyörűen felújított, art deco stílusú Union Station pályaudvaron ünnepelhettek a sztárok. A meghívottak számára kötelező volt a negatív koronavírusteszt, be kellett tartaniuk a távolságtartási szabályokat, és a műsor szüneteiben maszkot kellett viselniük, amelyet kamerák előtt levehettek – írja az MTI.

Az Oscar-mezőny idén különösen színes lett: több mint 70 nő van a jelöltek között, és a 20 jelölt színész és színésznő közül kilenc valamilyen kisebbségi etnikumhoz tartozik. A rendezői kategóriában először szerepel két nő, a brit Emerald Fennell (Ígéretes fiatal nő) és A nomádok földje rendezője, a kínai származású Chloé Zhao. A direktor Frances McDormand főszereplésével készített filmje hat kategóriában volt esélyes az amerikai filmakadémia díjára, amiből az est végére hármat tudhatott ténylegesen magáénak. Ráadásul a legfontosabbakat, ugyanis a legjobb film, legjobb rendező és a legjobb női főszereplő díját is elhozta. 

A 39 éves kínai származású Zhao a második nő, aki ebben a kategóriában Oscart kapott, és ő az első nem fehér nő, aki rendezői Oscart vehetett át. A nomádok földje elgondolkodtató karaktertanulmány egy vándorló nőről az amerikai nyugaton. Zhao az amerikai filmakadémiának és a mezőny többi rendezőjének is megköszönte díját, majd arról beszélt, hogy az a mondat inspirálja munkája folytatására, amit még gyerekkorában Kínában hallott, hogy „az ember eredendően jónak születik”. A legjobb színésznő Frances McDormand lett, amellyel harmadik Oscar-díját nyerte el: 1997-ben a Fargoóért, 2018-ban pedig a Három óriásplakát Ebbing határában című filmért nyert. 

A legjobb színésznek járó díjat Anthony Hopkins vehetette át, Az apa című filmben nyújtott alakításáért, ahol egy öregedő, a demenciája miatt a kapcsolatait elveszítő férfit alakított. A 83 éves színész díjazása némileg meglepő, ugyanis előzetesen legtöbben arra számítottak, hogy a tavaly tragikusan fiatalon elhunyt Chadwick Boseman kapja majd, a Ma Rainey: A blues nagyasszonya című filmben nyújtott alakításáért. Anthony Hopkinsnak ez volt a második Oscarja, korábban, 1991-ben A bárányok hallgatnak miatt díjazták.

A legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában Daniel Kaluuya nyert a Judas and the Black Messiah című, a Fekete Párducok idején játszódó polgárjogi történelmi filmben nyújtott alakításáért. A legjobb női mellékszereplő Oscar-díját a Minari című filmért a dél-koreai Jun Ju Dzsung (Youn Yuh-jung) vehette át. Ezzel történelmet írt, ugyanis ő lett az első koreai színész, aki egyéni színészi kategóriában tudott diadalmaskodni. 

Az idei Oscar-gála a streaming-szolgáltatók számára is komoly áttörést jelentett, ugyanis míg a Netflix tavaly mindössze két jelölését tudta díjra váltani, idén már 7 arany szoborral távozhatott az eseményről. A legjobb eredeti forgatókönyv díját Emerald Fennell kapta az Ígéretes fiatal nő (Promising Young Woman) című film után, a legjobb adaptált forgatókönyv díja pedig Az apa című filmért járt Christopher Hamptonnak és Florian Zellernek. 

Az animációs kategóriát a Lelki ismeretek című Pixar-produkció kapta. Pete Docter és Kemp Powers animációs filmjében az élete nagy kiugrására készülő New York-i dzsesszzongorista hirtelen a Föld és a túlvilág közötti furcsa világban találja magát. „A dzsesszhez írtunk szerelmeslevelet” – fogalmazott a ceremóniának otthont adó Union Station színpadán Docter, akinek ez már a harmadik Oscar-díja volt. 

A legjobb idegen nyelvű film Oscarját a Mads Mikkelsen főszereplésével készült dán, Még egy kört mindenkinek című mozija kapta, pedig a legjobb élőszereplős rövidfilm Oscarját a Two Distant Strangers című produkció nyerte el. Az animációs rövidfilmek közül pedig a Ha bármi történik, szeretlek győzött, amely egy iskolai lövöldözésben életét vesztett lányukat gyászoló szülőkről szól. A legjobb hangért járó elismerést A metál csendje kapta. A legjobb dokumentumfilm kategóriában a Tanítóm, a polip nyerte el az Oscart.

A legjobb rövid dokumentumfilm díját Anthony Giacchino Colette című alkotása kapta. Vizuális effektusaiért pedig Christopher Nolan Tenet című filmjét díjazták. Az idei díjátadó legidősebb jelöltje a 89 éves Ann Roth, Ma Rainey: A blues nagyasszonya című film jelmeztervezője volt, aki végül el is nyerte a legjobb jelmez díját, a film pedig még emellett a legjobb smink és haj Oscarját is elnyerte. Mia Neal és Jamika Wilson utóbbival az első afroamerikai női páros lett, akik ebben a kategóriában Oscart kaptak.

A legtöbb, tíz kategóriában is érdekelt film David Ficher alkotása, a Mank volt, amelynek forgatókönyvét a rendező néhai apja írta. A film az Aranypolgár társforgatókönyvírójáról, Herman Mankiewiczről szól, akinek megformálásáért Gary Oldman is Oscar-jelölést kapott, amit azonban most nem tudott díjra váltani, mindössze a legjobb operatőr és a legjobb látványtervezés díját tudta elhozni. Erik Messerschmidt operatőrnek ez volt az első nagyjátékfilmje. 

A legjobb vágás Oscarját Harrison Ford jelentette be a Los Angeles-i Union Station színpadán. A díjat a dán Mikkel E.G. Nielsen kapta A metál csendje című filmért. A vágó köszönetet mondott a rendezőnek, Darius Mardernek „a csodálatos utazásért”, amelyre meghívta. A legjobb filmzene díját a Lelki ismeretek muzsikáját szerző Trent Reznor, Atticus Ross és Jon Batiste kapta, a legjobb filmdal kategóriában pedig a Judas and the Black Messiah Fight for You című száma győzött.

(Kiemelt kép: Shutterstock)

 

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.