A mérnöki has
Magam is mérnök lévén, nem hagyhatom szó és pontosítás nélkül Umann Tamás levelét: A Tisza-tó és a mérnöki has.
Mi a probléma?
Tisztelt mérnökkollégám, aki nem mai gyerek, hiszen a múlt század közepén, az ötvenes-hatvanas évek táján megtanult valamit: egy mérnöknek a számításait mindig saccolással meg kell becsülnie, hogy a számítások reálisak, avagy sem. Persze a módszer nem tökéletes, mivel a nagy és igen kis számok bódítóak tudnak lenni, olyannyira, hogy elveszíthetjük a realitásérzékünket.
Umann Tamás úr is elővehetett volna papírt és ceruzát, s néhány szorzás és osztás után megtalálhatta volna a helyes eredményt, és az általa olvasott hírből nem vonta volna le azt az értelmetlen következtetést, hogy a vízpótlás 6000 másodperc alatt megoldható.
Tisztelt tudós mérnökkollégám azt képzeli, hogy a Tisza-tó egy fürdőkád, amelynek van egy lefolyója, amelyet eldugunk, aztán jöhet az az 5 millió köbméter víz, majd elzárjuk a csapot, és a dolog rendben van, eleget tettünk a helyzet helyreállítása érdekében. Valójában erről szó nincs.
Egy ilyen tó dinamikus rendszer, és ha arról beszélünk, hogy a kívánatos vízszint fenntartásához 5 millió km3 többletvizet kell a tóba juttatni megfelelő dinamikával, ez csak azt jelenti, hogy a szokásos korrekciókhoz képest ennyivel nagyobb kapacitásra van szükség. Tudható, hogy a Tisza folyó 830 m3/sec áramlása ezt az igényt nem képes 6000 sec alatt produkálni. Miért tenné, hiszen ez a tóban árvizet, alatta meg kiszáradást okozna.
Tehát ha a jelenlegi vízszint kb. 5 százalékkal marad el a kívánatostól, olyan szabályozást kell alkalmazni, amely figyelemmel van a Tisza pillanatnyi vízhozamára, az időjárási körülményekre, valamint az elvételre, mivel a tó élővilágára annak elmaradása katasztrofális lehet.
Átlagos körülmények között ha a tó víztartalmát öt százalékkal szeretnénk emelni, ahhoz 85 órára van szükség úgy, hogy a hozzávezetés és az elvétel aránya = 5:3. A töltés dinamikája természetesen nem lineáris, hanem inkább időben elnyújtottabb, tehát az emelés ideje nagyobb, kb. egy hét.
Dr. Vida László
okleveles vegyészmérnök