A magyar zsidó kultúra reneszánsza

Első alkalommal rendeznek Zsidó Művészeti Napok címmel kulturális fesztivált május 28. és június 14. között. A magánkezdeményezésként létrejött új rendezvénysorozat program- és sajtófelelőse, Ámon Betti a 168 Órának elmondta: a Zsidó Művészeti Napok valójában egy több helyszínű multikulturális befogadó tér, ahol a zsidó kultúra fókuszba állításával szinte eggyé válnak a különböző művészeti ágak.

2016. április 17., 12:10

A fellépők között lesz az izraeli Beer-Sheva Színház társulata a Slichot című vendégjátékukkal, illetve Tony Lakatos, Lajkó Félix, az Amsterdam Klezmer Band, a Budapest Bár, valamint Fekete László, a Dohány utcai zsinagóga főkántora, Esterházy Péter, Kulka János, Horgas Eszter, Dés László, a harmincéves 100 Tagú Cigányzenekar és sokan mások.

A budapesti rendezvények mellett Sopronban, Debrecenben és Zalaegerszegen is tartanak a fesztiválhoz kapcsolódó előadásokat. Ámon Betti a szervezők nevében hangsúlyozta: a Zsidó Művészeti Napok után kezdődik majd a Budapesti Zsidó Hitközség és a Mazsihisz által szervezett Zsidó Kulturális Fesztivál.

Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete a Zsidó Művészeti Napok sajtótájékoztatóján elmondta: nincs verseny a rendezvények között. Ugyanakkor érzékelhető, hogy a magyar zsidó kultúra a reneszánszát éli, miközben elválaszthatatlan része a magyar kultúra egészének.

Az izraeli nagykövettől azt is megtudtuk: maga is színpadra lép a fesztivál zárónapján. Egy felolvasóest keretében – Székhelyi József színművész közreműködésével – olyan antológiából válogat, amelynek verseiből a publikum átfogó képet kaphat a hatvannyolc éves Izrael múltjáról, jelenéről.