A diktatúra magántörténelme – Fotókiállítás és könyv az ötvenes évekről

2017. április 9., 09:47

Az ’56-os forradalom hatvanadik évfordulója alkalmából tavaly októberben fotógyűjtési akciót indított el a Cultiris Kulturális Képügynökség. Felhívásukban az szerepelt: olyan ötvenes évekből származó fotókat várnak, amelyek bemutatják, milyen volt a mindennapi élet a diktatúra éveiben. Főleg a családi archívumokban és helyi gyűjteményekben kallódó fényképeket szerették volna összegyűjteni azzal a céllal, hogy a Cultiris.com weboldalon szabadon megtekinthető virtuális gyűjteményt hozzanak létre. Földes László, a Cultiris vezetője a 168 Órának elmondta: eddig több száz kép érkezett hozzájuk, ebből százötvenet sikerült már feldolgozni, digitalizálni.

– A legizgalmasabb fotókat kinagyíttattuk és Ismeretlen képek az ötvenes évekből címmel kiállítást rendeztünk belőlük az Örkény Könyvesbolt galériá­­jában. Eredeti archív képekkel megjelent az Így éltünk a vas és acél országában fotóalbum is, amelyhez Papp Gábor történész, a BBC History magazin főszerkesztője írt szöveget. Ő nyitotta meg az Örkény Könyvesbolt kiállítását is. Hangsúlyozta, egyre fontosabbak azok a kutatások, amelyek az egyes emberek személyes múltján keresztül idéznek fel nagy történelmi korszakokat.

Papp Gábor elmondta: minden egyes régi fotó mögött rengeteg történet van.

– Például a kiállítás egyik képén fia­­tal, motorozó nő mosolyog ránk az ötvenes évekből. Az akkori Pannónia motorok világszínvonalúak voltak. 1956 nyarán, Párizs mellett 24 órás motorversenyt rendeztek, amelyet a magyar csapat a Pannóniával nyert meg – tette hozzá.

A kiállításból megtudhatjuk azt is, hogy a vitorlázás a Rákosi-rendszerben is divatsport volt, és hogy 1956. október 23. után a kalauzok nem kértek jegyeket azokon a villamosokon, amelyek még egyáltalán közlekedtek.

Az ötvenes évek fotóiból rendezett tárlat április 29-ig látogatható.

S. ZS.