50 éve történt Bruce Lee rejtélyes halála

Közel ötven éve, napra pontosan 1973. július 20-án halt meg Bruce Lee, a karatefilmek legnagyobb csillaga.

2023. július 18., 12:22

Szerző:

Lee Jun Fan néven született San Franciscóban 1940. november 27-én, a kínai naptár szerint a Sárkány évében és a Sárkány órájában, a Bruce nevet egy ápolónő ragasztotta rá a kórházban. Apja, a hongkongi kínai opera sztárja akkoriban éppen Amerikában turnézott, s fiát már három hónapos korában a felvevőgép elé vitte. Bruce egyéves volt, amikor a család hazatért Hongkongba, ahol hatéves koráig húsz filmben szerepelt.

Beteges gyerek volt, ráadásul a legenda szerint tizenkét éves korában alaposan elverték, amikor katolikus iskolájának diákjai összetűzésbe keveredtek a brit fiúiskola tanulóival. Ezután kezdett komolyan sportolni: a kungfu mester Jíp Man tanítványa lett, megismerkedett az ökölvívással, a dzsúdóval, a thai boksszal és táncolni is megtanult, olyannyira, hogy megnyerte a hongkongi csacsacsabajnokságot. A táncot és a harcművészetet ugyanolyan kitartással művelte, füzetébe 108 különféle tánclépést jegyzett le. A tanulásban azonban nem jeleskedett, szülei attól is féltették, hogy a verekedések miatt bajba kerülhet, ezért San Franciscóba küldték.

Tizenkilenc évesen száz dollárral a zsebében szállt hajóra, s hamarosan már ő oktatta táncra a luxusosztályon utazókat. San Franciscóban egy vendéglőben és tánctanárként dolgozott, majd Seattle-be költözött, és beiratkozott az egyetem filozófia szakára. Tanulmányait karatetanításból fedezte, idővel saját harcművészeti iskolát nyitott. Egyik tanítványával egymásba szerettek, 1964-ben összeházasodtak és Oaklandbe költöztek. Ekkoriban alakította ki harcművészeti stílusát: a Jeet Kune Do (a megtartóztatott ököl útja) az összes nyugati és keleti rendszert ötvözi, lényege a támadás elhárítása azonnali ellentámadással. Hatékonyságát gyorsan bebizonyította: amikor a rivális edzőterem vezetője párviadalra hívta ki, ellenfelét három perc alatt „lerendezte”. Leghíresebb technikája az egész közelről indított „egyinches ütés” volt, amely a nála sokkal súlyosabb ellenfelet is méterekkel röpítette hátra.

Felfigyelt rá a filmszakma, első szerepét 1966-ban a Zöld darázs című akció-kalandfilmsorozatban kapta. Akrobatikus mozgása annyira gyors volt, hogy a kamerák nem tudták követni, azért arra kérték, mozogjon lassabban; arra is képes volt, hogy a partnere kinyitott tenyerére tett pénzérmét másikra cserélje, mielőtt az ökölbe szorította kezét. 1969-ben A kicsi nővér című, Raymond Chandler krimije alapján készült filmben is feltűnt, de úgy érezte, származása miatt mellőzik. Még komolyabb edzésekbe fogott, kipróbálta az aerobikot és a testépítést is, aminek „eredménye” 1970-ben hátsérülés lett, a következmények egész életében elkísérték. Orvosai fél év kényszerpihenőre ítélték, ágyhoz kötve több film alapanyagát eszelte ki. A Warner stúdió le is forgatta az ötlete alapján készült Kung-fu című sorozatot, csakhogy nélküle, a főszerepet David Carradine kapta meg.

Csalódottan tért vissza Hongkongba 1971-ben, ahol legnagyobb meglepetésére sztárként üdvözölték. Úgy döntött, ha Hollywoodban nem engedték be az ajtón, bemegy az ablakon, és két filmszerződést is aláírt. Az 1971-ben forgatott Nagyfőnök című filmje elsöprő sikert aratott Hongkongban, ezt követte a Tomboló ököl 1972-ben, amely 100 ezer dolláros költség mellett 100 millió dollár bevételt termelt. Lee filmcéget alapított, ez gyártotta az általa írt és rendezett A sárkány útját, amelyben – akkor még gonoszként – egy későbbi nagy sztár, Chuck Norris is szerepelt.

Már forgatta a Halálos játszma című filmjét, amikor a Warner stúdió kapcsolt, és villámgyorsan megíratta a Bruce Lee testére szabott, de a nyugati közönség számára is könnyen fogyasztható A Sárkány közbelép forgatókönyvét. Ez azonban számára elfogadhatatlan volt, lánya idén megjelent könyvében hozott nyilvánosságra egy levelet, amelyben Lee szinte könyörög, hogy hollywoodi sallangoktól mentesen, a kungfu lényegét ismertethesse meg a nézőkkel. Mivel a stúdió hajthatatlannak bizonyult, két hétig nem jelent meg a forgatáson, s végül sikerült elérnie, hogy a harcjelenetek az ő elképzelésit tükrözzék. Az egymillió dollárból készült A Sárkány közbelép 200 millió dollárt hozott a jegypénztáraknál és minden idők talán legnépszerűbb kungfu filmje lett.

A bemutatót Lee már nem élte meg: egy hónappal korábban, 1973. július 20-án Hongkongban, alig harminckét évesen váratlanul meghalt. A hivatalos jelentés szerint szervezete rosszul reagált a hátfájására felírt fájdalomcsillapító egyik összetevőjére, az allergiás reakció végzetes agyi ödémát váltott ki. A magyarázatot a rajongók az első pillanattól fogva vitatták: sokan gyilkosságról beszéltek, voltak, akik szerint Lee azért halt meg, mert rögeszméjévé vált a korai haláltól való rettegés, a babonásabbak átokról suttogtak. További találgatásra adott okot, amikor Lee fia, a szintén harcművész-filmsztár Brandon 1993-ban ugyancsak rejtélyes körülmények között hunyt el A holló forgatásán. Bruce Lee utolsó filmjét, a Halálos játszmát 1972-ben Hongkongban kezdte forgatni, de amerikai munkája miatt félbehagyta, a filmet halála után kimaradt jelenetekkel egészítették ki, néhány jelenetben hasonmásokkal helyettesítették, és 1978-ban került a mozikba.

 (Bruce Lee szobra Hong-Kongban Forrás: Wikimedia commons / Johnson Lau)

Bruce Lee csak öt filmet készített, hatása mégis szinte felmérhetetlen, nyomdokába olyan új akcióhősök léptek, mint Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, Steven Seagal és Jackie Chan. A Time magazin beválasztotta a 20. század száz legbefolyásosabb személyisége közé, Szobra áll Los Angelesben, Hongkongban és Mostarban, életéről 1993-ban Jason Scott Lee főszereplésével készült film, a róla szóló 2008-as kínai tévéfilmsorozatot 400 millióan nézték az ázsiai országban.

(Kiemelt képünk: Bruce Lee a Sárkány közbelép (1974) című filmben. Fotó: Collection Christophel/ FCG (C) Warner Bros. / Concord Productions / AFP)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.