40 éve kelt útra a Repülő Cirkusz
Szinte hihetetlen, de éppen négy évtizede mutatta be először a BBC televízió a Monty Python repülő cirkusza című sorozat első epizódját, amely gyökeresen megújította nemcsak a brit szórakoztatás addigi stílusát, de megreformálta a televízió és a film vizuális megjelenését és új korszakot nyitott a szórakoztatásban is.
40 éves a Monty Python. Szinte hihetetlen, hogy több évtizedes múltra tekinthet vissza minden idők talán legsikeresebb és legnépszerűbb komikus csoportja. Az öt színész-író és a hozzájuk csatlakozott rajzfilmes kreatív együttműködése nemcsak a Repülő Cirkusz 45 részes műsorfolyamát alkotta meg, de számos filmet is forgatott, majd a csoport tagjai egyénileg is változatos és tekintélyes karriert futottak be. És eközben felforgatták az összes addigi elképzelést a humor, a szórakoztatás lényegéről.
Az évforduló
1969 október 5-én csendült fel először a BBC televízióban a Monty Python repülő cirkusza sorozat jellegzetes címzenéje, az összetéveszthetetlenül Monty Pythonos animációval, amely a szürreális és abszurd sajátos keveréke volt, megtűzdelve rendkívül szellemes vizuális ötletek kifogyhatatlan sorozatával.
A csapat öt, még élő tagja az évforduló alkalmából október közepén New Yorkban találkozik, ahol rangos kitüntetést vehetnek majd át.
A BBC pedig most az évfordulón két egész estén át emlékezett a szigetországban még ma is hihetetlenül népszerű csoportra, egyrészt néhány korai epizód levetítésével, másrészt több új, erre az alkalomra készült dokumentumfilm bemutatásával.
Az egyik ilyen visszaemlékezésben Terry Jones azt mondta: nagy szerencséjük volt, hogy akkor, amikor ők megjelentek, a brit televíziózás még gyermekcipőben járt. Ma esélyük sem lenne hasonló műsorok elkészítésére. Próbaadást kérnének tőlük, felmérnék a célközönséget, és valószínűleg üzletileg rizikósnak tartanának egy ennyire besorolhatatlan, fura műsort, mint a Repülő Cirkusz volt.
Egy kis történelem
A Monty Python csoportot 1969-ben alapította öt brit színész: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones és Michael Palin, akik saját maguk írták is az általuk előadott humoros jeleneteket. Hozzájuk csatlakozott az amerikai rajzfilmes, Terry Gilliam, akinek az animációi mintegy a műsorok védjegyévé is váltak, összekötötték a jeleneteket és egységes keretbe foglalták azokat.
Az alkotók mindegyike szuverén, önálló művész volt, igazi “nehéz” ember, de talán éppen ezért tudtak igen kreatívan együttműködni, és nyilvánvaló volt, hogy mennyire inspirálták egymást. “Tiszteltük egymás munkáját és különcségeit” – mondta ugyancsak Terry Jones.
A mából visszanézve már az is világos, hogy nemcsak egymást, de számos más alkotót is inspiráltak, és ők maguk is még rengeteg mindent alkottak együtt. A Repülő cirkusz 45 epizódja 1974-ig tartott, majd jöttek a “nagy filmek”: a Gyalog galopp, a Brian élete, Az élet értelme, könyvek, egy musical… maga az egész Monty Python jelenség tulajdonképpen máig megfejthetetlen talány.
Közben “mellékesen” formailag és tartalmilag is megújították az angol humort, és még a nyelvre is óriási hatással voltak. Bizonyos jeleneteik, mint például a döglött kék papagáj, vagy a hülye lépések minisztériuma mára a brit kultúra szerves részei lettek, mint ahogy egyes kifejezések is immár örökre hozzájuk kapcsolódnak. “And now – something completely different” – azaz, most jön valami egészen más. Ezt a mondatot ma egy hírolvasó bemondó nem mondhatja ki anélkül, hogy ne a Monty Python jusson róla azonnal mindenkinek eszébe. A társulat több felejthetetlen játékfilmet is készített.
(2005-ben egyébként a Humoristák Humoristája szavazáson a szakmabeliek a csoport három tagját is beválasztották minden idők ötven legjobb humoristája közé. Michael Palin a 30., Eric Idle a 21., John Cleese a 2. lett).
Az utak elágaznak
A csoport felbomlása után a tagok továbbra is filmeket készítettek, és különböző kombinációkban változatlanul együttműködtek egymással.
Fenomenális siker lett például John Cleese filmje, a Waczak szálló, melyet feleségével közösen ő maga is írt. Cleese remek alakítást nyújtott A hal neve: Wanda című vígjátékban is, melynek megint csak ő írta a forgatókönyvét is, a filmben egyébként Michael Palin is fontos szerepet játszik. Cleese nevéhez 59 mozifilm és 22 tévésorozat kapcsolódik. Michael Palin és Terry Jones együt írta a Ripping Yarns nevű tv-sorozatot, melyben Palin szerepelt is. Michael Palin egyébként az utóbbi években a BBC-vel közösen készített utifilmek műsorvezetőjeként és az ezekhez kapcsolódó könyvek szerzőjeként is egyre ismertebb és népszerűbb. A sort még hosszan folytathatnánk, de ennyiből is világos: Monty Pythonék nélkül nemhogy szegényebb lenne a modern szórakoztatás, de nélkülük nem is lehetne megírni a modern brit televízió és film, az egész szórakoztatóipar történetét sem.
Ha további angol témájú cikkekre kíváncsi, kattintson a
www.angolosan.huoldalra!