Visegrád újjáélesztése

A Visegrádi Csoport, amelyben az együttműködés nemrégiben még sántított, lassanként kilábal a válságból – írja Michal Kokot a Gazeta Wyborcza című lengyel napilapban.

2014. december 18., 11:02

Ez azt is jelenti, hogy Magyarország, Szlovákia és Csehország végre Lengyelországgal közös hangon kezdenek beszélni az ukrán konfliktus kérdésében. Erről győződött meg Bronislaw Komorowski lengyel államfő, aki két napot töltött a csoport prágai csúcstalálkozóján, ahol jelen volt Ausztria és Szlovénia képviselője is.


– Nagy elégedettséggel vettem tudomásul, hogy közös nyelvet és álláspontot sikerült kialakítanunk olyan fontos kérdésekben, amelyek nyugtalanítóak a kelet-európai folyamatokban – jelentette ki Komorowski.

Lengyelország számára ez egyike volt a legfontosabb kérdéseknek ezen a találkozón, mert néhány hónapja a visegrádiak mélyen megosztottak voltak abban, hogyan lépjenek fel az orosz agresszió ügyében Ukrajna keleti felén. Míg Varsó szigorú szankciókat követelt Moszkva ellen, más államok vagy hallgattak, vagy azt állították – mint a magyarok –, hogy ezek fenntartása „gazdasági butaság”. A találkozón jelen levő Milos Zeman egyenesen azt mondta néhány hete, hogy Ukrajnában „szabályos polgárháború zajlik”, amibe nem lehet beavatkozni.

Különösen Magyarországot fűzik szoros kapcsolatok Oroszországhoz, ők számítottak a Déli Áramlat Ukrajnát elkerülő gázvezetékre, de ez megváltozott, amikor Putyin bejelentette, hogy nem fogják megépíteni.

A gáz kérdése fontos volt Szlovákiának is, mert élénken emlékeztek 2009-re, amikor Kijev és Moszkva konfliktusa miatt visszatartották a gázt az oroszok. Akkor ipari létesítmények sorát kellett bezárni, a szlovák gazdaság milliárd dollárokat vesztett.

Új infrastruktúra kiépítésének szükségességét hangsúlyozta a magyar miniszterelnök is. – A magyaroknak egy vödör hideg vizet jelentett, hogy Oroszország váratlanul elállt a Déli Áramlat építésétől – mondja a szakértő. Magyarország, Csehország, Szlovákia nagy reményekkel fejlesztették kereskedelmi kapcsolataikat Oroszországgal, de a keleti konfliktus keresztezte terveiket. Különösen Magyarország álláspontja lesz fontos, és az, hogy az EU új tevékenysége képes lesz-e nekik hosszabb távon meggyőző alternatívát nyújtani az orosz infrastrukturális projektekkel szemben – magyarázta a közép-európai országokkal foglalkozó intézet elemzője.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.