Virágzik a korrupció Magyarországon
A hatalmon levő Fidesznek köszönhetően a párt tagjai és azok családjai hihetetlenül meggazdagodtak. Nemrégiben kiderült, hogy Magyarországon elsikkasztották azt a pénzt is, amelyet a korrupció-ellenes harcra szántak – írja kommentárjában a Gazeta Wyborcza.
Nem könnyű megállapítani a magyarországi kormányzó elit vagyonát. Orbán Viktor miniszterelnök és pártbeli barátai szerzeményeik nagy részét családtagjaikra és olyan matrjoska-szerű cégekre íratták, amelyek mögött egy másik vállalkozás áll, s a nyomok nem egyszer adóparadicsomi országokba vezetnek.
Érdekes példa Orbán kancelláriájának vezetője, Lázár János, aki átíratta 115 négyzetméteres lakását 10 éves fiára – írja Michal Kokot. Éppen az ő családja (ezúttal mindegyikük nagykorú) vett meg az utóbbi időben hatalmas területű földeket – összességében 505 hektárt, amelyért 753 millió forintot fizettek, jóval kevesebbet a piaci árnál. A föld Lázár apjához, nagybátyjához, illetve unokatestvéréhez és annak feleségéhez került.
A miniszter a HVG-vel folytatott beszélgetésben elismerte, hogy a föd egy részét valóban alkalmi áron szerezték meg, hozzátette azonban, hogy a többiért piaci ár felett fizettek, és a családnak emiatt hitelt is kellett felvenni. – A családom évtizedek óta a föld művelésével foglalkozik, semmi különleges nincs tehát abban, hogy a nyilvános közbeszerzésbe beszállt – jelentette ki.
A magyar ellenzék már ősszel mondta, hogy a Fidesz által bejelentett 380 hektár föld privatizációja a kormánypárt és családjaik zsákmánya lesz. Orbán környezetének állami tulajdonból való meggazdagodása a 90-es évekig nyúlik vissza, első kormányzása (1998-2002) idejére. A miniszterelnök akkor szerény 54 hektárt nyert családi falujában, Felcsúton, 38-szor kevesebbet fizetve a piaci értéknél, s Orbánt nem zavarta a szocialisták és liberálisok éles kritikája sem.
A kétezres Felcsút a korrupció szimbóluma lett, két évvel ezelőtt egy modern stadion építéséhez az állami bankok járultak hozzá. Orbán nemrégiben még maga is focizott a helyi csapatban rendszeresen. A helység polgármestere, Mészáros Lőrinc a miniszterelnök közeli elvtársa, gázszerelő. Miután a Fidesz hatalomra került, milliomos lett – az állami földek megvásárlása által. Orbán számtalanszor megvédte az ellenzék támadásától, azt állítva, hogy remek üzletember, aki 700 környékbelinek biztosít munkát.
Néhány hete – körülbelül Lázár Jánossal egyidőben – még olcsóbban szerzett földet Orbán lány, Ráhel és annak férje, Tiborc István, 330 millió forintért közel 400 hektárt vetek.
Jövedelmező szerződésekhez jutottak az állammal nem csupán a családok, de a kormány tagjainak befolyásos ismerősei is. Kuna Tibor – Szíjjártó Péter külügyminiszter barátja – reklámügynöksége a múlt évben25,6 milliárd forintot szerzett állami cégek és intézmények különböző megrendeléseiből. Egy másik vállalkozás, a HG 360 volt a felelős az óriás plakátok felragasztásáért a kormány kampányában, amely a migránsokra és a menekültekre vonatkozott – ezért 300 millió forintot kapott. Nemrég kiderült, hogy tulajdonosa Rogán Antal – Orbán közeli bizalmasa – szomszédja..
Az Európai Bizottság már régóta felhívta a magyarok figyelmét a rendre, és a nyugtalanítóan növekvő korrupcióra. Budapest emiatt megérte az infrastrukturális projektekre szánt uniós eszközök befagyasztását. Az utak, hidak és autósztrádák építésének közbeszerzésében kedvezményezett Simicska Lajos cége, a Közgép nyerte a közbeszerzéseket, mert a közbeszerzési jogot úgy írták meg, hogy kiiktassák a konkurenciát. Simicska, Orbán régi pártbéli barátja, akivel a Fideszt alapította, milliárdokat keresett az állami megrendeléseken. Egy éve kiesett a kegyből, és lépésről lépésre elkezdte elveszteni befolyását.
A legutolsó botrány több mint két milliárd forintot érint, amelyet Magyarországnak vissza kell fizetnie Brüsszelnek. Az OLAF uniós intézmény ilyen határozatot hozott a múlt héten a korrupció miatt. A négy éves nyomozás során megállapították, hogy elsikkasztották egy állami intézményből azt a pénzt, amelyet a korrupcióval szembeni harcra, és a döntések legalitásának kontrolljára kellett volna fordítani. Az uniós hivatalnokok megállapították, hogy az intézmény hamis számlákat állított ki, fedezet nélkül, és teljesítetlen szolgáltatásokért készpénzzel fizetett.
A Transparency International szerint a korrupció egyre nagyobb probléma Magyarországon. Múlt heti jelentésükben az ország az 50. helyen áll, míg a csehek a 37., a lengyelek a 30 helyet foglalják el – írja a lengyel lap.