Vérfürdőbe torkolltak a tüntetések

A katonai puccs ellen tüntettek Szudánban. 

2021. október 31., 06:06

Szerző:

A szudáni biztonsági erők országszerte tüzet nyitottak a múlt heti katonai puccs elleni tömeges tüntetésekre, legalább három tüntetőt megölve és többeket megsebesítve – írja a Guardian myomán a Napi.hu.

A közösségi médiában megjelent beszámolók és szudáni demokráciapárti szervezetek állításai szerint a puccsot támogató biztonsági erők éles lőszert és könnygázt vetettek be több helyszínen Kartúmban és annak testvérvárosában, Omdurmanban, valamint Nyala városában.

A jelentések szerint a három áldozat fegyvertelen tüntető volt, akik másokkal együtt az ország parlamentjének épülete előtt gyűltek össze Omdurmanban. Lövöldözést jelentettek Khartoumból is a 40. utca központi körzetéből és a Níluson átívelő Manshia-híd környékéről.

A gyilkosságokra akkor került sor, amikor szombaton több százezer szudáni ember vonult az utcára, hogy a hétfői katonai puccsal szembeni nagyszabású tiltakozást fejezze ki.

A nagyarányú biztonsági jelenlét ellenére a tüntetők Kartúmban és Omdurmanban az egész országban, El-Obeidtől Atbaráig és Port-Szudánig megismétlődő jelenetekben a polgári uralom visszaállítását követelték.

A tüntetések csaknem egy héttel azután kezdődtek, hogy a hadsereg őrizetbe vette a szudáni polgári vezetést, feloszlatta a kormányt és szükségállapotot hirdetett, ami nemzetközi elítélés kórusát váltotta ki.

(Kiemelt képünk: Szudáni zászlót lenget egy férfi a katonai hatalomátvétel ellen tiltakozók által felgyújtott autógumik mellett Kartúmban 2021. október 30-án. A szudáni katonai-civil tanács vezetője, Abdel-Fattáh al-Burháni tábornok október 25-én saját magát helyezte a katonai tanács élére, amely a 2023 júliusában esedékes választásokig irányítja az országot. A tábornok rendkívüli állapotot hirdetett ki, feloszlatta a kormányt, őrizetbe vette Abdallah Hamdok miniszterelnököt, a kormány több tagját és más vezetőket. Az államcsínyt elítélte több nemzetközi szervezet és nyugati ország, közöttük az ENSZ és az Egyesült Államok. A katonaság a nemzetközi nyomás hatására szabadlábra, de háziőrizetbe helyezte Hamdok kormányfőt. MTI/AP/Marvan Ali)

Tavaly a második világháború óta a legjelentősebb mértékben emelkedett az antiszemita incidensek száma világszerte, különösen az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadása, és az azt követő gázai háború óta - szögezte le vasárnap kiadott éves közös jelentésében a Tel-Avivi Egyetemen székelő Kortárs Európai Zsidóság Intézete és az amerikai Rágalmazás-ellenes Liga (Anti-Defamation League).