Vera szívre vár
A gyógyíthatatlan szívproblémával született kétéves Vera Szmolnyikova csak szervátültetéssel maradhat életben, de Oroszországban nem végeznek gyerekszerv-transzplantációt. A novoszibirszki kislány tragikus helyzetéről sokat írtak az orosz lapokban, a szülei minden követ megmozgattak, hogy Vera az orosz egészségügyi hatóságok támogatásával az olaszországi Bergamóba, egy gyerekszív átültetésben nagy gyakorlatot szerzett klinikára kerülhessen.
Ez most februárban sikerült. Nem könnyen. Az apa elmondta, hogy kislányuk helyzete reménytelennek látszott, amíg az egészségügytől, mint rendszertől próbáltak segítséget kapni. A bürokrácia faláról lepattantak. De ha sikerült utat találniuk az egyes hivatalnokokhoz, azok többnyire emberségesen és hatékonyan cselekedtek.
Mégis, mire minden engedély meglett, Verocska állapota válságosra fordult. Novoszibirszkben bonyolult és világviszonylatban is nagyon ritka operációval műszívre kapcsolták, az orvosi szenzációról beszámolt a sajtó, s az utolsó métereken Vlagyimir Putyin is bekapcsolódott a gyerekmentésbe azzal, hogy a bergamói úthoz különrepülőgépet bocsátott a beteg és a kísérő orvoscsapat rendelkezésére.
A bergamói klinikán, amely Verocskát befogadta, végeztek már sikeres szívátültetést olyan fiatal betegen, akit szintén a novoszibirszki szakemberek küldtek oda. A kislány most az első helyen van a szívre váró gyerekek listáján. Ez egyértelmű, de egyedi siker. Hiszen nagyon kevés szülő képes elérni, hogy gyereke külföldön kapjon gyógykezelést. Oroszországban évente 100-150 olyan kis beteg hal meg gyógyíthatatlan szívbetegségben, akin a transzplantáció biztosan segített volna – mondták el a sajtónak az ország vezető szívsebészei.
A gyerek donorkodás kényes kérdés mindenütt. Oroszországban a törvény engedélyezi, de a gyakorlathoz az egészségügyi hatóságoknak jóvá kell hagyniuk az agyhalál megállapítását szabályozó - és már régen kidolgozott - utasítást. Az illetékes minisztérium mindenkori vezetése szerint a társadalom nincs erre felkészülve. Most azonban úgy látszik, hogy a szenvedő, a transzplantáció nélkül halálra ítélt kétéves kislány körüli sajtókampánynak erre is lesz valamilyen hatása; az egészségügyi miniszter asszony kilátásba helyezte, hogy elgondolkodnak az ügyön, és megteszik a magukét.