Újabb, rendkívül erős rengés rázta meg Japánt

Újabb földrengés rázta meg helyi idő szerint szombaton este Japán északkeleti részét, a földmozgás erőssége az amerikai szeizmológiai intézet (USGS) szerint 5,9 volt, míg Japán források 6,1 erősségű rengést jelentettek.

2011. március 19., 22:15

A szombati földmozgással kapcsolatban károkról nem érkezett jelentés. Ezzel 262-re emelkedett a március 11-i hatalmas (9,0 magnitudójú) földmozgást követő olyan utórengések száma, amelyeknek az erőssége meghaladta a Richter-skála szerinti 5,0 értéket.

Korábban még soha nem jegyeztek föl ilyen nagy számú utórengést egy hatalmas földrengés után. A mostani szám két és félszer haladja meg azt a mennyiséget, amelyet a Hokkaido szigetén 1994-ben mért 8,2 erősségű földmozgást követően regisztráltak a japán hatóságok - közölte az MTI.

A japán mérnököknek sikerült kiépíteniük egy elektromos vezetéket a fukusimai atomerőműhöz, s még szombaton négy reaktornál akarják helyreállítani az áramszolgáltatást - jelentette be a szigetország atombiztonsági ügynöksége. A vezetéket csatlakoztatták a Fukusima-1 erőmű áramfogadó pontjához. Innen elsőként a kettes reaktorhoz akarják eljuttatni az áramot: az indoklás szerint azért, mert a négy legveszélyeztetettebb reaktor közül ez szenvedte a legkisebb károkat. Az erőmű üzemeltetője, a Tepco szerint ehhez még 1,5 kilométernyi vezetéket kell lefektetni. S ezt követné még szombaton az egyes, az ötös és a hatos reaktor áramellátásának biztosítása.

Vasárnapra maradna a legnagyobb károkat szenvedett két reaktor, a hármas és a négyes csatlakoztatása a hálózathoz. Az áramszolgáltatás helyreállítása azért lenne kulcsfontosságú, mert így megpróbálhatnák beindítani a reaktorok, illetve a használt fűtőrudakat tartalmazó pihentető medencék vízellátásában (s így a hűtésében) kulcsszerepet játszó szivattyúkat. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a múlt pénteki földrengés, illetve az azóta történt erőművi robbanások nem tették-e eleve tönkre a szivattyúkat.

Mindenesetre az ötös és a hatos reaktoroknál (ezek a négy másiktól egy kicsit távolabb állnak, s viszonylag kevés kárt szenvedtek) az atombiztonsági ügynökség közlése szerint dízelgenerátorokkal sikerül működtetni a hűtőszivattyúkat. Ennek ellenére a szakértők e két reaktornál is tartanak az esetleges hidrogénrobbanásoktól, s ennek megakadályozására a két épület tetején szellőzőlyukakat fúrtak.

Szombaton a japán rendőrség újabb adatsort hozott nyilvánosságra a földrengés, illetve az azt követő cunami áldozatairól. Eszerint legalább 7197-en haltak meg, míg az eltűntek száma 10 ezer 905. A halottak száma immár meghaladja az 1995-ös kobei földrengés hasonló adatát: akkor 6434 ember vesztette életét.

Súlyosbodik a helyzet a parajdi sóbánya térségében, ahol csütörtök hajnalban újabb beszakadások történtek. A környék továbbra is veszélyzónának számít, miközben a szennyezés már messze túljutott a helyi határokon.