Tragédia árnyékolja be a romániai helyhatósági választásokat
Szombaton véletlenül meglőtte magát és életét vesztette Veres Lóránd, a Magyar Polgári Párt (MPP) nagybaconi listavezetője. Veres rendőr barátja pisztolyával lőtte le magát.
A rendőrség tájékoztatása szerint a baleset szombaton este következett be: Veres a helységben járőröző két rendőr barátját meghívta lakásába vacsorázni. 20.30 óra környékén a házigazda elkérte az egyik rendőrtől a szolgálati fegyvert. A rendőr előbb vonakodott, de Veres unszolására végül mégis odaadta neki a fegyvert. Veres véletlenül elsütötte a pisztolyt, a lövés pedig halálos fejsérülést okozott neki – számolt be a
transindex.rohíroldal.A 43 éves politikus első helyezettje volt a tanácsosi listának.
A nyomozást a Kovászna Megyei Törvényszék ügyészei folytatják gondatlanságból elkövetett emberölés, hivatali visszaélés, és a lőfegyverekre vonatkozó előírások megszegése miatt. A két rendőrt már kihallgatták az ügyben.
A Magyar Polgári Párt (MPP) Kovászna megyei elnöke, Kulcsár Terza József tragédiának nevezte a történteket, és hozzátette, várják az ügyészségi vizsgálat eredményeit.
Megkezdődött a szavazás Romániában
Romániában vasárnap reggel megkezdődött a voksolás az önkormányzati választásokon. A magyar szavazók kegyeiért a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) jelöltjei versenyeznek.
A Kelemen Hunor által vezetett RMDSZ a 2008-asokhoz hasonló eredmények elérését tűzte ki célul. A szövetség jelöltjeit négy évvel ezelőtt 184 településen választották polgármesterré, jelöltlistáiról 2195-en szereztek települési és 89-en megyei tanácsosi mandátumot. Az RMDSZ-nek Hargita, Kovászna, Maros és Szatmár megyében sikerült elnyernie a megyei közgyűlési elnök tisztségét.
A négy éve bejegyzett Magyar Polgári Párt (MPP) szintén a 2008-ban megszerzett polgármesteri tisztségek megőrzését és az önkormányzati képviselők számának a növelését tűzte ki célul. A Szász Jenő által vezetett párt 2008-ban Székelyföldön a voksok több mint egyharmadát szerezte meg. Az akkori támogatottság 11 polgármesteri, 489 helyi és 10 megyei tanácsosi mandátumra volt elég.
Először áll a választók elé a Tőkés László védnökségével 2011 szeptemberében bejegyzett Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP). Toró T. Tibor, az EMNP elnöke a kampány kezdetekor hangsúlyozta, hogy hosszú távra kívánnak berendezkedni, ezért most azt tartják a legfontosabbnak, hogy az EMNP képviselői minél nagyobb számban és minél több önkormányzati testületbe kerüljenek be.
A Mensura Transylvanica politikai elemzőcsoport szombaton közzétett összegző adatai szerint az erdélyi magyar önkormányzati jelöltlisták csaknem kétharmadát az RMDSZ állította, a két másik párt a fennmaradó egyharmadon osztozik. Az elemzés szerint 142 erdélyi településen várható magyar-magyar verseny a polgármesteri tisztségek elnyeréséért. Hatvankét településen RMDSZ-MPP-, 47 településen pedig RMDSZ-EMNP-szembenállás alakult ki. Harminc település polgármesteri székét mindhárom párt jelöltjei megpályázták, három helységben pedig az RMDSZ az EMNP-MPP-koalíció jelöltjével mérkőzik meg.
Kövér MPP-s kampánykörútja
A romániai önkormányzati választásokat megelőző kampányidőszak kínos epizódja volt, amikor Kövér László, a magyar országgyűlés elnöke Erdélybe utazott és MPP-s politikusokkal találkozott. Kövér a héten annak ellenére vett részt az erdélyi párt választási kampányában, hogy két román házelnök kollégája
nyílt levélben kérte, halassza el a látogatását. Kövér Lászlót 2011 őszén választotta tiszteletbeli elnökévé a romániai Magyar Polgári Párt.