Tisztelt Főszerkesztő Úr!
A legutóbbi számban a Holló András alkotmánybíró úrral készített interjúban egy olyan álláspontot tulajdonított nekem a most nyugdíjba ment kollégám, melyet én soha nem vallottam. Kérem, rövid hozzászólásomat közöljék, hogy a 168 Óra folyóirat olvasói a valóságnak megfelelően értesüljenek tényleges álláspontomról.
Hozzászólás Holló András bíró úr gondolataihoz
A Holló András nyugalmazott alkotmánybíró úrral készített interjúban (17. szám, 6–7. p.) a régi alkotmányon nyugvó alkotmánybírósági határozatok hatályon kívül helyezését elrendelő 4. alaptörvény-módosítás kommentálásakor a bíró úr az ezzel kapcsolatos álláspontom említésekor nem a valóságnak megfelelően írta le azt: „Igaz, Pokol Béla már korábban hangoztatta: ha lesz új alkotmány, a korábbi döntéseket ki kell dobni az ablakon.” Feltehetően ez a torzított bemutatás csak az interjú-adáskor – a tudományos és a alkotmánybírósági vitákban bevett – a precízebb fogalmazás mellőzése miatt történhetett meg, de ez félrevezetheti a 168 Óra olvasóit, így hadd idézzem meg röviden ezzel kapcsolatos, írásban már kifejtett álláspontomat, mely az interneten is elérhető.
A régi alkotmányon alapuló alkotmánybírósági határozatok sorsáról a 2010 nyarán elindult alkotmányozás első napjaiban készült javaslataim között írtam, melyeket a alkotmány-előkészítő munka kezdetekor megjelent nyilvános felhívásra küldtem be az Országgyűlés alkotmány-előkészítő bizottságának: „6.4. Az új alkotmány tekintélye megköveteli, hogy a régi alkotmányon alapuló alkotmánybírói döntések normatív szempontjai csak ellenőrzötten, hatályukban megszakítva kerülhessenek felhasználásra az új alkotmányt értelmező, jövőbeli alkotmánybírói döntésekben, ezért mindenképpen ki kell mondani az új alkotmány szövegében, a záró rendelkezések között, hogy a régi alkotmánybírósági döntések hatálya megszűntnek tekintendő.” (http://www.parlament.hu/biz/aeb/info/pokol_bela.pdf) Időközben a 4. alaptörvény-módosítás ezt a javaslatomat befogadta, és az Átmeneti és vegyes rendelkezések 5. pontjába belefoglalta. A hatályon kívül helyezés azonban megítélésem szerint nem jelent tilalmat a régi határozatok normatíváinak felhasználásában, csak azt, hogy mindenkor részletes indokolást kapjon az átvétel az alaptörvény rendelkezései és értelmezési deklarációira, elveire alapozva. Ám ezek csak mint szabad gondolati kincs részei kerülhetnek felhasználásra – minden normatív erő nélkül –, így idézésükre nincs szükség, és ez nem is lehetséges, hisz egy alkotmánybírósági – és minden bírói – döntést csak normatív erővel rendelkező forrásokra lehet alapozni. Egy-egy régi Abh.-ból esetleg átvett megállapítást épp az teszi a jövőben ismét majd normatív erejűvé, hogy a mostani alkotmánybírósági többség az alaptörvény rendelkezéseiből levezetve és részben átalakítva ismét határozatába foglalja
Látható tehát, hogy soha nem kívántam „kidobni az ablakon” a régi alkotmánybírósági határozatokat, és most is kifejezetten a felhasználási lehetőségük mellett szállok síkra. Persze csak akkor, ha részletes indokolással az alaptörvény mai rendelkezéseiből és értelmezési elveiből, illetve deklarációiból ez megalapozható. Zárógondolatként hadd jelezzem, hogy a Holló bíró úrral a másfél évig terjedő, közösen eltöltött alkotmánybírói működésünk alatt is gyümölcsöző vitákat folytattunk, és mostaninál pontosabb fogalmazásai miatt csak jó emlékeket őrzök róla.
Pokol Béla
alkotmánybíró