Tagadja a menekültek bántalmazását a Belügyminisztérium

A Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet jelentése szerint a magyar rendőrök és katonák súlyosan megvertek több menedékkérőt, mielőtt visszatoloncolták őket a határ szerb oldalára. A Belügyminisztérium tagadja a vádakat.

2016. július 14., 08:03

A szervezet azt is közölte: a július 5. óta érvényben lévő szabály szerint akit a határ vonalától számított nyolc kilométeren belül elfognak a rendőrök, azt visszakísérik a kerítésen kívülre.

A Human Rights Watch olyan esetről is tud, amikor két órán át ütötték egy csoport tagjait. A szervezet szerint Magyarország minden menedékjogi szabályt megszeg, ezért a jelentésben felszólították Brüsszelt, hogy lépjen Magyarországgal szemben a nemzetközi menekültügyi előírások betartása érdekében.

A Belügyminisztérium visszautasította a Human Rights Watch állításait, és hangsúlyozta: Magyarország betartja a schengeni határ-ellenőrzési szabályokat, valamint a genfi egyezményt, és megdöbbenéssel fogadta, hogy a Human Rights Watch a magyar Országgyűlés az európai normákkal összhangban megalkotott törvényei betartásának figyelmen kívül hagyását várja el a végrehajtó hatalomtól.

A tárca azt is közölte: az emberi jogi szervezet szerintük tévesen értelmezi a menekültügyi eljárásra vonatkozó szabályokat. A minisztérium szerint ugyanis Magyarország biztosítja a határátkelőhelyeken, továbbá a kialakított tranzitzónákban a legális belépés és a jogszerű menekültkérelem előterjesztésének lehetőségét.

A határon lefolytatott menekültügyi eljárás széles körben történő alkalmazhatóságára vonatkozó törvény 2016. július 5-i hatályba lépését követően a rendőrség 655 főt tartóztatott fel, majd kísért vissza az ideiglenes biztonsági határzárhoz – a rendőri eljárás alá vontak önként, ellenszegülés nélkül eleget tettek a rendőri felszólításnak.

A Human Rights Watch szakértője a minisztérium szerint az eljárásrend tekintetében is téved: a visszakísért illegális határátlépőket a rendőrök magyar területre kísérik vissza.

A BBC budapesti tudósítója szerint a magyar hatóságok nemcsak azokat toloncolják vissza Szerbiába, akiket a határtól számított 8 km-es zónán belül fognak el, hanem olyanokkal szemben is alkalmazzák ezt az eszközt, akik eljutottak akár már Budapestre is.

A kizsuppolás általában éjjel zajlik, a szögesdrótba épített ajtókon keresztül. A túloldalon viszont több mint ezren torlódtak fel, napközben a hőmérséklet időnként eléri a 37 fokot. A hevenyészett táborokban rettenetesek a körülmények – fogalmaz a brit közszolgálati csatorna.

Röszkénél most már tizenkét mobil vécé van, de a 850 embert kiszolgáló két csapnál minden reggel hosszú sor alakul ki. A múlt héten egy tízéves afgán gyerek belefulladt a közeli tóba, az UNHCR tárgyal a szerb és a magyar féllel, hogy hol temessék el.

Akiket viszont visszaküldtek, azok közül sokan súlyos bántalmazásokról számolnak be. Az Orvosok Határok Nélkül helyi képviselője sorolja, hogy gumibotok okozta sérüléseket, vágásokat és kutyaharapásokat kellett kezelnie.

(Washington Post, MTI/ Országos Sajtószolgálat, Klubrádió/ Szelestey Lajos)