Szorosabb együttműködésben állapodott meg az orosz és a fehérorosz hírszerzés
Ez a válaszuk „az Egyesült Államok és a nyugati országok agresszivitására."
Szorosabb együttműködésben állapodott meg az orosz és a fehérorosz hírszerzés, válaszul „az Egyesült Államok és a nyugati országok agresszivitására" – közölte csütörtöki vityebszki találkozója után Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója és Ivan Tertelj, a fehérorosz állambiztonsági szolgálat (KGB) elnöke.
A két hírszerzési vezető egyetértett abban, hogy „közös erővel lépjenek fel a Nyugat destruktív tevékenységével szemben". Az orosz hírszerzés közleményében egyúttal pellengérre állította a Nyugat próbálkozásait, amelyek szavai szerint arra irányulnak, hogy destabilizálják a társadalmi-politikai helyzetet Oroszországban és Fehéroroszországban. A tavalyi, vitatott kimenetelű fehérorosz elnökválasztás nyomán egyre nagyobb nemzetközi elszigeteltségben lévő Aljakszandr Lukasenka elnök korábban hasonló kijelentéseket tett.
Az újabb nyugati szankciók következtében erősödött Minszk függősége Moszkvától. Minszk és Moszkva 1999-ben kötött szerződést a két ország közti védelmi és gazdasági együttműködés elmélyítéséről egy orosz-fehérorosz Szövetségi Állam keretében, amely mindezideáig nem valósult meg. A Kreml sürgeti a két állam nagyobb mérvű integrációját. Lukasenka és orosz hivatali partnere, Vlagyimir Putyin a múlt héten Szocsiban tárgyaltak a kétoldalú gazdasági együttműködés fokozásáról, és amely beszélgetés során szó esett a fehérorosz vezető által eltérített repülőgépről is.
(Kiemelt kép: Sputnik/AFP | Sergei Ilyin)